Szansa na 1 procent

Władze Zabrza nie robią problemu z chęci zainwestowania kasy w ŁKS przez jednego ze współwłaścicieli klubu.
Dziś ma się rozstrzygnąć, czy firma budowlana "Budus" pomoże finansowo ŁKS Łódź. Pierwsze rozmowy między jej przedstawicielami, a władzami Łodzi już się odbyły. Nie byłoby w tej informacji nic sensacyjnego, gdyby nie fakt, że "Budus" to jeden z udziałowców Górnika Zabrze. 

Jego pieniądze, jego decyzje
Posiada kilka procent udziałów w spółce. Wiosną oba kluby będą walczyły o utrzymanie się w ekstraklasie. - Oczywiście, że znamy ten temat. Rozmawiałem o tym z panem Aleksandrem Ćwikiem - mówi wiceprezydent Zabrza, Krzysztof Lewandowski. - Prawnie jest zabronione, by jeden podmiot miał większościowe udziały w dwóch klubach ekstraklasy. W tym wypadku takiej sytuacji nie będzie, choć nie znam szczegółów ewentualnego związania się pana Ćwika z ŁKS. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, ale nie widzę jednak w tym nic nadzwyczajnego i bulwersującego - dodaje wiceprezydent Zabrza.
Dlaczego ŁKS? "Budus" nie tak dawno wygrał przetarg na budowę nowego stadionu w Łodzi, który wybuduje wspólnie z zabrzańskim Mostostalem. - Ten fakt na pewno miał znaczenie. Trudno nam komentować ruchy biznesowe pana Ćwika, który wydaje swoje pieniądze i robi konkretne interesy. W czasie rozmowy zadeklarował, że nie zamierza wycofywać się z Górnika. Jest Ślązakiem, związanym z naszym regionem i już wiele miesięcy temu rozmawialiśmy o tym, że docelowo jego udziały w spółce mogą się zwiększyć. Myślę, że niezależnie od tego, co wydarzy się w Łodzi, Górnik będzie miał wiosną lepszy skład i lepszą drużynę od ŁKS.

Będzie dokapitalizowanie
Skoro "Budus" ma budować stadion w Łodzi, to pojawia się pytanie, czy firma Polimex Mostostal, która od września buduje stadion w Zabrzu nie bierze pod uwagę bliższego związania się z Górnikiem. Zdaniem wiceprezydenta miasta takiego tematu na ten moment nie ma. - Polimex zaproponował zdecydowanie najkorzystniejszą cenę wykonania inwestycji na bardzo wysokim poziomie. Nas cieszy przede wszystkim to, że prace posuwają się w imponującym tempie i powinny być ukończone przed czasem. Co nie znaczy, że wykluczam pojawienie się propozycji ściślejszej współpracy - mówi Krzysztof Lewandowski, potwierdzający, że jest szansa, by jeszcze w pierwszym półroczu spółka została dokapitalizowana. - Żadnej deklaracji teraz nie złożę. Najpierw musi być wniosek pani prezydent, a jeszcze go nie ma. Potem musi zostać przegłosowany przez radę miasta. Sytuacja jest analizowana i myślę, że do dokapitalizowania Górnika dojść powinno w perspektywie kilku miesięcy. Rozmawiamy też na ten temat z innymi podmiotami - zdradza wiceprezydent Zabrza. Ponoć takie decyzje mogą zapaść w kwietniu.

Fundacja działa
Odnotujmy, że w poniedziałek powołano w Zabrzu do życia "Fundację Górnika Zabrze". Taki pomysł pojawił się jeszcze za kadencji prezesa Łukasza Mazura, ale na realizację czekał kilkanaście miesięcy. Fundacja ma wspierać górników oraz byłych piłkarzy Górnika, ale przede wszystkim pomagać w rozwoju młodzieżowej piłki w Zabrzu. Na Roosevelta od kilku miesięcy głośno mówi się o konieczności powołania do życia Akademii Piłkarskiej. - Tutaj nie chodzi nawet o nazwę. Raczej o to, by praca z młodzieżą, która w Zabrzu jest naprawdę na wysokim poziomie, była jeszcze lepiej zorganizowana i dofinansowana. Fundacja daje takie możliwości, choćby przez możliwość odpisania na nią jednego procenta podatku. Górnik ma tysiące kibiców, wierzę, że będą chcieli pomóc. Jest też wiele firm i podmiotów, które chcą łożyć pieniądze na młodzież, a nie zawodowy klub. To oferta także dla nich. Również gmina nie może przekazywać środków na grupy juniorskie przez spółkę. Przez fundację mamy taką możliwość - kończy Krzysztof Lewandowski.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online