Budowa stadionu w Zabrzu rozpoczęta

Wystrzał z armatki Bractwa Kurkowego, podpisanie aktu erekcyjnego i skruszenie muru przez koparkę rozpoczęło w środę prace przy budowie nowego stadionu Górnika Zabrze. Pierwszy etap ma się zakończyć w kwietniu 2013.
Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Polimex-Mostostal SA z Warszawy, która zaproponowała najniższą, spośród 10 zgłoszonych, cenę - 192 499 853 zł brutto. 

Pierwszy etap obejmuje wykonanie dwupoziomowych, zadaszonych trybun na około 24 tysiące miejsc z trzech stron boiska oraz m.in. podziemne garaże. Przez cały czas trwania prac piłkarze Górnika mają rozgrywać na obiekcie swoje mecze.

- Termin jest krótki, po drodze są dwie zimy. Myślę jednak, że zdążymy. Nasze ekipy zakończyły właśnie budowę stadionu w Gliwicach i teraz przeniosą się do Zabrza – powiedział prezes generalnego wykonawcy Konrad Jaskóła. Przyznał, że wyłączenie stadionu z użytku przyspieszyłoby prowadzenie inwestycji o kilka miesięcy.

Mostostal wybudował stadiony Legii i Wisły Kraków. „Jeśli w Warszawie udało się tak prowadzić prace, żeby drużyna mogła tam cały czas grać, to uda się i w Zabrzu. Budowa zespołu i stadionu wiążą się nierozerwalnie. Realizowaliśmy już w mieście kosztowniejsze inwestycje, jednak ta jest na pewno najbliższa sercu wielu mieszkańcom” – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik.

Rozpoczęcie prac zbiegło się w czasie z 50. rocznicą debiutu zabrzańskiej drużyny w europejskich pucharach. 13 września 1961 roku Górnik na Stadionie Śląskim w Chorzowie pokonał angielski Tottenham Hotspur 4:2 w 1/16 finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (poprzednik Ligi Mistrzów).

- Cóż zrobić. Łezka się w oku kręci, ale przecież nie mamy wyboru. Potrzebny jest nowy stadion – mówił patrząc na destrukcyjne działania koparki były piłkarz Górnika i reprezentacji Polski Stanisław Oślizło.

Docelowo widownia będzie miała 32 tysiące miejsc siedzących. Nowy stadion zostanie wybudowany w miejscu istniejącego i ma spełniać wymogi najwyższej, czwartej kategorii standaryzacji UEFA. Ma być nie tylko areną piłkarską, ale też pełnić funkcje kulturalne i rozrywkowe.

Należący do miasta stadion, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Górnika, został oddany do użytku 2 września 1934 roku.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online