Sport: W Zabrzu będzie powód do dumy

Za dwadzieścia miesięcy powinny być gotowe trzy trybuny stadionu przy Roosevelta. W sumie liczyć mają 24 tysiące miejsc...
- Serce Zabrza bije na Roosevelta. Za niespełna dwa lata w nowej, wspaniałej oprawie - mówiła wczoraj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. - To bardzo ważny moment w historii miasta. Podpisujemy umowę na największą kubaturowo budowlę w dziejach Zabrza. I jestem przekonana, że będziemy mieli powód do wielkiej dumy.

Nowy sposób finansowania

Wczoraj podpisano dwie umowy. Pierwsza dotyczyła finansowania pierwszego etapu inwestycji, którą wyceniono na 192 miliony złotych brutto. Za tę kwotę powstaną trzy kryte trybuny o pojemności 22000 miejsc, ale też dwa parkingi, w tym jeden podziemny. Środki na budowę zapewnią SovereignFund i Deutsche Bank PBC. Fundusz przekaże miejskiej spółce 162 miliony złotych, a następnie własność swoich udziałów natychmiast przeniesie na rzecz miasta Zabrze. To nowy sposób finansowania inwestycji samorządowych w Polsce.
- Jesteśmy w kraju na szóstym miejscu, jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych, ale długo zastanawialiśmy się nad formułą finansowania budowy stadionu. To nowatorski pomysł, dlatego musiał być bardzo gruntownie przygotowany - dodaje prezydent Zabrza.
Wydatki miasta to w tym roku ponad 700 milionów złotych, a na inwestycję przekazano 20 procent tej kwoty. - Zabrze ma stabilne, powtarzalne dochody. Nadwyżka operacyjna gwarantuje, że miasto może budować stadion bez ryzyka utraty płynności - twierdzi Jacek Maciejewicz, prezes zarządu SovereignFund. - W sensie ekonomicznym będzie to wyglądało tak, jak gdybyśmy co rok dokupywali i budowali, a następnie przekazywali miastu kawałek stadionu.
- Korzystając z tej metody finansowania, możemy uniknąć ryzyka, że kolejne zmiany forsowane przez ministerstwo finansów zmuszą nas do wstrzymania budowy - dodaje Piotr Barczyk, skarbnik miasta.

Z Gliwic do Zabrza

- Wykonawcą inwestycji będzie Polimex Mistostal. Firma budowlana doskonale na Śląsku znana. Budowała jeden z odcinków Trasy Średnicowej, buduje część autostrady A1, a przede wszystkim kończy budować stadion Piasta Gliwice.
Teren budowy ma zostać przekazany w ciągu dwóch tygodni od wczorajszego dnia, czyli podpisania umowy.
- Pamiętam doskonale pierwszą sesję rady miejskiej, kiedy zostałam prezydentem Zabrza. Głosowaliśmy nad przekazaniem Górnikowi miliona złotych, by ratować istnienie klubu. Już wtedy słyszałam opinie, że to tylko kroplówka, a w perspektywie trzeba będzie zmienić model funkcjonowania Górnika i budować nowy stadion. Po związaniu się z Allianz Polska nie było już alternatywy. Minęły od tego czasu trzy lata - dodaje prezydent Zabrza, a Tadeusz Dębicki, prezes spółki „Stadion" dodaje: - Wiele razy mnie pytano, kiedy zaczniemy. Mówiłem, że już zaczęliśmy, tylko tego nie widać, bo był to czas mozolnej pracy papierkowej, związanej z projektem, finansowaniem, przetargami. Teraz kibice będą mogli oglądać już konkretny efekt.
Trzymając się zapisów umowy, trzy trybuny mają zostać oddane do końca kwietnia 2013 roku. Docelowa stadion ma mieścić 32000 miejsc siedzących.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]