Oślizło: Górnik zazwyczaj wygrywał z Legią

- Przesiedziałem noc w celi z trzema bandziorami. A w celi obok prostytutki śpiewały "Kryminalne tango" - mówi Stanisław Oślizło, legenda Górnika Zabrze. 

W Warszawie mówią, że wszyscy chcą grać w Legii, zgadza się pan?
- Nie. Gdybym chciał, to bym tam grał. Ale nie chciałem ruszać się ze Śląska, bo miałem narzeczoną w Radlinie. Gdy byłem w Górniku Radlin, pracowałem w kopalni, a to zwalniało mnie od wojska. Dlatego przez miesiąc szpiegował mnie w kopalni wojskowy, który codziennie sprawdzał, czy faktycznie jestem pod ziemią, czy tylko biorę pieniądze.

W Warszawie mówią też, że najlepszym piłkarzem w historii polskiej piłki jest Deyna.
– Polemizowałbym. A Włodek Lubański? Deyna był świetnym piłkarzem, ale myślę, że nie wykorzystał swojego talentu. Mógł grać znacznie lepiej i dłużej. Proszę zauważyć, że on nie miał słabego meczu w reprezentacji, zawsze był znakomity. Wie pan dlaczego? Bo na kadrze zawsze były długie zgrupowania, więc go pilnowali.

Ale i tak zawsze w meczach Górnika z Legią dostawał indywidualne krycie.
- Nie tylko on. Tak samo Kici Brychczy czy Janusz Żmijewski. Temu ostatniemu nie zawsze chciało się grać, ale jak się przyłożył, był nie do zatrzymania. Mówiliśmy naszemu Edkowi Olszówce – „postrasz go, kopnij lekko". Ale nie potrafił, miał kompleks Janusza. Mecze Górnika z Legią zawsze były wyjątkowe, ale dla mnie głównie ze względów sportowych. Pod koniec lat 60. u nas grało pół kadry, a w Legii drugie pół. Ale zazwyczaj to my wygrywaliśmy. (...)

Górnik był drużyną pijaków?
- Ostrzegano mnie przed tym, gdy wybierałem klub. Znajomi mówili: „Nie idź tam, zostaniesz alkoholikiem". Ale ja mówiłem: „Nikt mi na siłę do gardła nic nie naleje". I nie było aż tak źle, jak mówili. Ale sam słyszałem przynajmniej kilka historii naocznych świadków o tym, jak Ernest Pol pił jedną butelkę za drugą. (...)

Wracając do Warszawy, podobno spędził pan noc w tutejszym areszcie?
- Ale to jest związane z meczem z Gwardią, nie z Legią. Jedliśmy kolację w hotelu Polonia w centrum Warszawy. Po kolacji część wyszła i czekała na resztę. Staliśmy na chodniku i przyczepiło się dwóch milicjantów. Ja powiedziałem: „Jesteśmy piłkarzami Górnika". Ale oni swoje i tak od słowa do słowa, dołączył się do nich jeszcze tajniak. Trochę się kłóciliśmy. W tym momencie przyleciał nasz piłkarz Karol Kapciński i bach! Uderzył jednego z policjantów i uciekł. Zaraz pojawiła się suka, zaczęli nam wykręcać ręce, we mnie diabeł wskoczył. Władowałem jednego gościa w saturator, kopnąłem w drzwi suki. Przesiedziałem noc na komendzie, w celi z trzema bandziorami. A w celi obok prostytutki śpiewały „Kryminalne tango". Rano Marian (Olejnik, kierownik drużyny – red.) załatwił sprawę. Wypiłem jeszcze kawę, zjadłem kawałek chleba, bo wybredny nie byłem, i pojechałem do chłopaków.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]