Zmiany w regulaminie rozgrywek Ekstraklasy

Ekstraklasa SA wprowadziła zmiany w regulaminie rozgrywek Ekstraklasy od sezonu 2011/2012. Według nowatorskiego pomysłu Ekstraklasy SA w trakcie sezonu drużyny będą klasyfikowane według innych reguł niż na koniec rozgrywek. 

Od sezonu 2011/2012 zmianie ulega sposób tworzenia tabeli Ekstraklasy w trakcie rozgrywek. W przypadku równej liczby punktów zdobytej przez dwie lub więcej drużyn i nierozegrania wszystkich meczów pomiędzy tymi drużynami, o kolejności w tabeli decydują: korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, a następnie (w przypadku dalszej równości) większa liczba bramek zdobytych w całym cyklu rozgrywek - czytamy w komunikacie Ekstraklasy SA.

W przypadku rozegrania wszystkich meczów pomiędzy drużynami z tą samą liczbą punktów wiążący jest punkt regulaminu:

W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:

1. przy dwóch zespołach:
a. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
b. przy równej liczbie punktów, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
c. przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są "podwójnie", korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
d. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
e. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu,
f. przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play w sezonie 2011/2012,
g. przy dalszej równości, w przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej liczbie punktów są zespoły zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli Ekstraklasy, zespoły rywalizujące o miejsce w rozgrywkach UEFA, a także zespoły których kolejność decyduje o spadku, zarządza się spotkanie barażowe na neutralnym, wyznaczonym przez Ekstraklasę SA, boisku. W przypadku remisowego wyniku spotkania w regulaminowym czasie zarządzona będzie dogrywka 2 x 15 minut, a w przypadku dalszej równości sędzia zawodów zarządza wykonanie rzutów karnych według obowiązujących przepisów.

2. przy więcej niż dwóch zespołach:
a. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
b. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
c. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych w spotkaniach tych drużyn,
d. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
e. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu,
f. przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play w sezonie 2010/2011,
g. przy dalszej równości, losowanie przeprowadzone przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA.


Dochodzi zatem do paradoksalnej sytuacji, że przez większą część sezonu oficjalna tabela Ekstraklasy będzie prowadzona według innych reguł niż na koniec sezonu. Co ciekawe, poczyniono zastrzeżenie dla niepełnej liczby meczów bezpośrednich pomiędzy drużynami z tą samą liczbą punktów, natomiast nie uwzględniono sytuacji, gdy w tabeli ogólnej drużyny mają różną liczbę meczów (np. ze względu na spotkania zaległe). Innymi słowy, z niezrozumiałych względów Ekstraklasa SA bardziej dba o to, by w drugorzędnym kryterium dotyczącym meczów bezpośrednich drużyny miały "równe szanse" niż w głównym kryterium czyli ogólnej liczbie punktów! Proponujemy konsekwentnie zmienić także, że w przypadku, gdy drużyny rozegrały różną liczbę meczów, liczba punktów we wszystkich meczach również nie będzie brana pod uwagę lub będzie brana pod uwagę średnia punktów na mecz.

Według nowych reguł może dojść do kuriozalnej sytuacji, w której trzy drużyny zgromadzą po tyle samo punktów np. takiej:

drużyna A - 50 pkt. 45-40
drużyna B - 50 pkt. 50-40
drużyna C - 50 pkt. 55-40

a w meczach bezpośrednich drużyna A wygrała wszystkie cztery spotkania bezpośrednie z B i C, zaś w meczu pomiędzy B i C padł remis. Do rozegrania pozostało tylko rewanżowe spotkanie pomiędzy B i C, zatem tabela meczów bezpośrednich wygląda następująco:

drużyna A - 4 mecze - 12 pkt.
drużyna B - 3 mecze - 1 pkt.
drużyna C - 3 mecze - 1 pkt.

W tej sytuacji to jednak nie drużyna A będzie najwyżej w tabeli, tylko drużyna C, bo ma najlepszy bilans bramek, choć bez względu na wynik rewanżu pomiędzy B i C drużyna A i tak w tabeli meczów bezpośrednich pozostanie na czele. Tego typu przykłady można oczywiście mnożyć.

Wydaje się, że prawdziwym powodem zmiany regulaminowej nie była chęć lepszego oddawania układu tabeli, tylko oszczędzenie czasu na liczenie "zbędnych" tabel meczów bezpośrednich w trakcie sezonu. Dodajmy, że w poprzednich latach również próbowano majstrować przy regulaminie rozgrywek i meczach bezpośrednich. Wówczas pojawiały się różne koncepcje - jedna mówiła, że należałoby liczyć mecze bezpośrednie, gdy zostały rozegrane przynajmniej dwa mecze. Inna - że wszystkie drużyny w tabeli meczów bezpośrednich powinny mieć równą liczbę meczów (bez względu na to, ile drużyn zrównało się punktami i czy rozegrały wszystkie mecze). Teraz z kolei pojawiła się nowa koncepcja, która również nie została do końca przemyślana.

Miejmy nadzieję, że ta nierozważna zmiana regulaminowa zostanie jeszcze wycofana, tak by oficjalna tabela Ekstraklasy w trakcie sezonu oddawała faktyczny przebieg rywalizacji.

źródło: 90minut.pl / Ekstraklasa SARedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online