Forum
 

Przegląd Sportowy: Finansowy oddech Górnika

W Zabrzu zrobiło się spokojniej, bo w czerwcu na konto Górnika wpłynęło 9,2 mln zł. Na tę sumę złożyło się 3,1 mln ze sprzedaży Roberta Jeza i Daniela Sikorskiego, 3,1 mln od Canal, wreszcie 3 mln zł przekazało miasto.
W najbliższych tygodniach Górnik może się spodziewać wpływu środków na poziomie 6,7 mln zł, z czego 3,7 mln zł ma pochodzić z Canal +. Ponadto milion ma przekazać nowy inwestor, firma Budus. Szacuje się, że nabędzie ona przy okazji 5 procent akcji. Kolejny milion jest spodziewany z tytułu sprzedaży karnetów. Milion ma również zapłacić Browar Górnośląski, który dotąd był drugim pod względem ważności sponsorem Górnika. W piramidzie finansowej browar jest wymieniany jako partner główny. Teraz, w tym samym miejscu, pojawi się również Budus. Na szczycie nadal pozostanie partner strategiczny - firma Allianz, który rocznie przekazuje blisko 5 mln zł, a w nagłych wypadkach udziela też pożyczek.
W tej chwili wewnętrzne zadłużenie wynosi 12 mln zł. Było 10, ale jak wynika z informacji, prezes Tomasz Młynarczyk zaraz po objęciu swojego stanowiska dostał 2 mln zł pożyczki. Wcześniej Allianz zarzekał się, że nie będzie już wspierał Górnika w ten sposób, ale można się jedynie domyślać, iż to zastrzeżenie dotyczyło wyłącznie byłego prezesa Łukasza Mazura.
Młynarczyk startując z 2 milionami, mógł uspokoić nastroje w szatni. Drużyna odpłaciła efektownym finiszem i wysoką pozycją w tabeli. Zresztą dało to również dodatkowy zysk, bowiem w budżecie zakładano 10. miejsce (1,477 mln zł nagrody z Canal Plus), a 6 pozycja dała o 844 tys. zł więcej.
Wracając do Allianz warto wspomnieć, iż rola byłego już większościowego udziałowca wkrótce ma się zmienić. Jeden z planów zakłada, że w latach 2012-2014 sponsor umorzy pożyczki (4 mln zł rocznie) i potężny dług zniknie. Jeśli tak się stanie, to jedynym kłopotem pozostanie 7 mln zł kredytu, który Górnik wziął wiosną 2010 roku z Noble Banku. Podobno jednak procent nie jest wysoki, a termin spłaty mija w 2013 roku.
Najważniejsze, że w Zabrzu, mimo istotnych wpływów, działacze zachowują wstrzemięźliwość w wydawaniu pieniędzy. Odpuścili temat Tadasa Labukasa, który chciał 200 tys. zł za podpis i 600 tys. zł rocznego kontraktu. Skreślony został też rozgrywający Jan Kozak, który rocznie chciał zarabiać 720 tys. zł. Z kolei negocjacje z Francuzem Alexandrem Noelem Mendy utknęły, kiedy zażądał on więcej niż 10 tys. euro miesięcznie. Udało się również rozwiązać problem wysokich wyjściówek - 8 tys. zł za mecz - Daniela Gołębiewskiego z Polonii Warszawa. Okazuje się, że Młynarczyk poważnie traktuje zapowiedź redukcji kosztów utrzymania drużyny o 25 proc. Jest duża szansa, że do końca roku zadłużenie Górnika spadnie do 20 mln zł.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online