Ujpest - Górnik już w sobotę

Piłkarze Górnika Zabrze rozegrają w sobotę Budapeszcie mecz towarzyski z tamtejszym Ujpestem. Spotkanie poświęcone będzie pamięci byłego trenera obu klubów Ferenca Szuszy.
Zmarły w 2006 roku Szusza pracował w Zabrzu w latach 70. ubiegłego wieku. Dwukrotnie zdobył z zespołem Puchar Polski, a raz mistrzostwo kraju. Był też szkoleniowcem Realu Betis Sewilla i Atletico Madryt. Jego imieniem nazwano stadion Ujpestu, który jest 20-krotnym mistrzem Węgier.

Drużynę trenera Adama Nawałki na stadionie w Budapeszcie dopingować będzie ponad tysiąc kibiców. Do stolicy Węgier wybiera się też klubowa delegacja, w skład której wejdą m.in. byli zawodnicy, którzy grali w drużynie prowadzonej przez Szuszę.

W trakcie spotkania prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na budowę pomnika szkoleniowca, który miałby stanąć obok stadionu Ujpestu. Przedstawiciele Górnika spotkają się z węgierską Polonią, zostali też zaproszeni do polskiej ambasady w Budapeszcie.

- Nasza współpraca była krótka, ale bardzo owocna. To był bardzo spokojny, zrównoważony trener, który wiedział, jak prowadzić Górnika. Dużą wagę przywiązywał do wyszkolenia technicznego zawodników. Mieliśmy do niego ogromne zaufanie, które zdobył swoim autorytetem. W sezonie 1970/71 jego taktyka święciła triumf w wygranym 2:0 meczu z Legią na Łazienkowskiej. Ja nie mogłem grać z powodu kontuzji, ale Szusza tak przygotował kolegów, że ci w popisowy sposób ograli rywali i zdobyliśmy mistrzostwo – wspominał Szuszę były świetny gracz Górnika Włodzimierz Lubański.

- Dogadywaliśmy się bez większych problemów. Nie było szczególnej bariery językowej, choć Szusza miał swojego tłumacza. Kiedy go nie było, dużo gestykulował, pomagał sobie rękami – wyjaśnił Lubański.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]