Górnik może nie dostać licencji na grę w ekstraklasie

Górnikowi Zabrze grozi wykluczenie z grona zespołów, które w sezonie 2011/12 będą grać w piłkarskiej ekstraklasie.
Jeszcze tylko przez tydzień kluby mogą składać wnioski o przyznanie licencji na grę w ekstraklasie w sezonie 2011/12. - Dla spóźnialskich nie będzie pobłażania - zapowiadają w PZPN. Do 31 marca każdy klub ekstraklasy musi złożyć kompletne dokumenty licencyjne. W kwietniu będzie je analizować specjalna komisja i ewentualnie zwracać się do ligowców z dodatkowymi pytaniami. Ostateczne decyzje zapadną w połowie maja. Kluby, których wnioski zostaną odrzucone, będą mogły strać się o zgodę na grę w ekstraklasie w Komisji Odwoławczej.

Największe problemy z licencją może mieć Górnik. Na Roosevelta mają długi, które są większe niż wynoszący 28 mln zł kapitał zakładowy Górnik SSA. Z informacji "PS" wynika, że zadłużenie sięga 40 mln zł, z czego 15 mln zł to dług wobec większościowego udziałowca.

Wziął się on stąd, że firma Allianz od pewnego czasu wspiera Górnika pożyczkami (krótkoterminowymi na wysoki procent). Zarząd ma parę pomysłów na wyjście z sytuacji. Na pewno nie chodzi o podniesienie kapitału, bo taka operacja kosztowałaby 12 mln zł. Bardziej sensowne wydaje się natomiast częściowe oddłużenie spółki przez właściciela. Mimo pytań Allianz nie chciał się jednak odnieść do tego pomysłu.

Kłopot Górnika polega również na tym, że nie ma obecnie w kasie środków na wypłaty dla zawodników. W ubiegłym tygodniu piłkarze Górnika, którym pracodawca jest winien ok. 3 mln złotych, usłyszeli od prezesa Łukasza Mazura, że klubowi grozi upadłość. Dlatego pisemne zgodzili się na rozłożenie zaległych płatności na raty. Jeśli jednak komisja licencyjna będzie się domagała wykazania środków na pokrycie długów, to działacze nie będą w stanie tego zrobić. Trudno liczyć na pobłażliwość komisji, tym bardziej że przed rokiem również był podobny kłopot. Wówczas władze Allianza zobowiązały się do podniesienia kapitału i po takim zapewnieniu PZPN dał licencję. Jednak właściciel nie zrealizował obietnicy, więc teraz już nikt nie uwierzy Górnikowi na słowo.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]