Waldemar Matysik: Sen o wielkim Górniku

- Przyznaję, że ta współczesna Wisła, Lech czy Legia nowocześnie wyglądają, choć do tej pory większe wrażenie robią na mnie nowoczesne stadiony niż drużyny - mówi "Przeglądowi Sportowemu" Waldemar Matysik. 

Będzie pan w Chorzowie na Wielkich Derbach Śląska?
Waldemar Matysik: - Nie ma szans. Praca mi nie pozwala. Spróbuję zobaczyć w telewizji. Zresztą jeżeli już jestem w Polsce, to zaglądam na stadion w Zabrzu. Wiadomo, Górnik jest mi najbliższy.

Derby to poważna sprawa. Kto wygra, będzie mógł się tym chwalić na całym Śląsku przynajmniej do następnego meczu Górnika z Ruchem.
- Tak było zawsze. Za moich piłkarskich czasów człowiek myślał o takich meczach, sprężał się. Kibice zagadywali na ulicach, jak to będzie, prosili o zwycięstwo. Wychowywałem się w takiej atmosferze, lubiłem śląskie derby, najbardziej właśnie z Ruchem. Teraz zostało mi oglądanie ligowej piłki w zasadzie tylko w telewizorze.

I podoba się panu ta polska liga?
- Jestem już w takim wieku, że zaczynam porównywać rzeczywistość do czasów mojej piłkarskiej młodości. I muszę powiedzieć, że mam z tym kłopot. Wiele lat spędziłem w zachodnioeuropejskich klubach, ale dobrze pamiętam, jak było też w Polsce. Wtedy grali sami Polacy, a teraz obcokrajowiec na obcokrajowcu. Zrobiło się międzynarodowe towarzystwo. Ale przyznaję, że ta współczesna Wisła, Lech czy Legia nowocześnie wyglądają, choć do tej pory większe wrażenie robią na mnie nowoczesne stadiony niż drużyny, które są ich gospodarzami. Tylko że drużyny na pewno będą coraz lepsze, bo coraz więcej pieniędzy będzie w naszym futbolu.

A jaką przyszłość wróży pan swojemu Górnikowi?
- Mam kłopot, co powiedzieć. Najłatwiej byłoby stwierdzić, że Górnik też jest skazany na sukces, ale zanim będzie znowu wielki, muszą być fundamenty rozwoju. A takim fundamentem jest stadion na miarę Europy. Słyszałem, że zabierają się za budowę. Bardzo dobrze.

Waldemar Matysik trzykrotnie (1985, 1986, 1987) wygrał ligę z Górnikiem Zabrze, grał we Francji (Auxerre) i Niemczech (HSV), z reprezentacją Polski zajął trzecie miejsce w mistrzostwach świata (1982).

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]