Nawałka: Derby - i wszystko jasne

W ostatnich chwilach przed meczem trzeba szukać pozytywnych emocji i zdrowego podejścia, by nie przesadzić z motywacją zawodników - mówi szkoleniowiec Górnika Zabrze.
Podopieczni Adama Nawałki są przed najważniejszym meczem sezonu. Naprzeciw nich w Wielkich Derbach Śląska stanie Ruch Chorzów. Trener „Niebieskich", Waldemar Fornalik, w poprzedniej kolejce wystawił dwóch napastników, czym zaskoczył wielu. - Ale nie mnie - uśmiecha się szkoleniowiec Górnika. - Każda drużyna ma różne warianty taktyczne. Ale my jesteśmy na to przygotowani - dodaje Nawałka.

- Pucharowe starcie z Legią pozwoliło panu odkryć coś nowego w grze chorzowian?
- Przy tym spotkaniu nic nowego nie odkryłem. Widząc jednak wyjściową jedenastkę, zorientowałem się, w jakim zestawieniu - i jak - chorzowianie zagrają w piątek.

- Kogo z drużyny Ruchu zabrzanie powinni obawiać się najbardziej?
- Nazwisk nie chciałbym wymieniać, bo jest kilku piłkarzy, których bardzo cenię. Cechują się wielkim zaangażowaniem i indywidualnymi umiejętnościami, które mogą zadecydować o końcowym wyniku. My również mamy takich zawodników, dlatego rywalizacja zapowiada się emocjonująco.

- Można spodziewać się widowiska, czy raczej piłkarskich szachów?
- Obie drużyny grają o pełną pulę. Nikt w tak prestiżowym starciu nie chce zejść z pola bitwy w roli pokonanego. Kalkulacji nie będzie. Powinniśmy zobaczyć otwarty futbol.

- Wyjściowa jedenastka Górnika już się wykrystalizowała?
- Trzon już jest. Kilka znaków zapytania jednak jeszcze pozostało. Podobnie jak w innych zespołach, rywalizacja trwa zawsze do ostatniego dnia. W trakcie zajęć obserwujemy wszystkich, a przy ostatecznym ustalaniu składu decyduje najlepsza dyspozycja na daną chwilę.

- Czy przy ustalaniu składu na taki mecz ma znaczenie, kto jakim paszportem dysponuje? Jest jakaś hierarchia, że pierwszeństwo mają Ślązacy, następni w kolejce są piłkarze z innych rejonów Polski, a na końcu obcokrajowcy?
- Paszport nie ma żadnego znaczenia. Każdy, kto przeszedł drogę od trampkarza do seniora, jest świadomy znaczenia i powagi słowa derby. To jest międzynarodowy język. Wszyscy piłkarze, niezależnie od kraju i od tego, czy grali w takim spotkaniu, doskonale rozumieją, co za tym zwrotem się kryje. Profesjonalnemu zawodnikowi nie trzeba tego wyjaśniać. Powiem krótko: Derby - i wszystko jasne.

- W ostatnim czasie zmagaliście się z wirusem. Jak w tej chwili wygląda sytuacja zdrowotna w zespole?
- Sytuacja jest opanowana. Wszyscy czują się już dobrze i mogą być brani pod uwagę przy ustalaniu meczowej osiemnastki. Jedynie Sebastian Nowak, który ostatnio zagrał w Gdyni z drużyną Młodej Ekstraklasy, męczy się jeszcze z wirusem. Oprócz niego nie będę mógł skorzystać z Michała Jonczyka i Michała Bębenka. Pozostali są w stu procentach gotowi pod względem fizycznym i psychicznym.

- Na ile te problemy zaburzyły przygotowania do derbów?
- Niestety, w niektórych przypadkach ciągłość treningów nie została zachowana. Ale to normalna rzecz. Trzeba być przygotowanym, że urazy czy kontuzje komplikują życie. Dlatego najważniejsze, aby mieć szeroką, wyrównaną kadrę, bo przypadków losowych nie można wykluczyć.

- Do takiego spotkania drużynę przygotowuje się jakoś specjalnie?
- Specyfika meczów derbowych nie jest mi obca. Pochodzę przecież z Krakowa. Miałem okazje zarówno biegać po murawie, jak i stać z boku w roli szkoleniowca. Dlatego wiem, że przed takimi starciami trzeba szukać pozytywnych emocji i zdrowego podejścia, by nie przesadzić z motywowaniem. Bo granicę bardzo łatwo przekroczyć.

- Krakowskie derby różnią się od tych śląskich?
- Pod Wawelem jest podobnie. Na kilka czy kilkanaście dni przed meczem cały Kraków tylko nim żyje. Różnica polega jedynie na tym, że tam ta tradycja jest jeszcze mocniej zakorzeniona. Wiadomo, że są to najstarsze derby w Polsce. Wielkie emocje, walka na całego. Można było z każdym przegrać, ale nie z rywalem zza miedzy. Ale tym charakteryzują się wszystkie tego typu mecze.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]