Telefony już dzwonią

Jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty w czerwcu, to Górnik powinien wejść na nowy obiekt mniej więcej w marcu 2013 roku.
Wczoraj w świetle kamer i jupiterów oficjalnie ogłoszono to, co faktycznie stało się już we wtorek. 15 marca rozpoczęły się dwa przetargi związane z budową nowego stadionu w Zabrzu. Jeden z nich zaowocuje wyłonieniem generalnego wykonawcy pierwszego etapu modernizacji stadionu. Drugi to wybór inżyniera kontraktu. 

28 kwietnia - otwarcie ofert
- Już zgłosiły się pierwsze duże firmy, które chcą poznać szczegóły i są zainteresowane budową. Spodziewamy się zresztą, że zgłoszą się wszystkie wielkie firmy budowlane, które są na rynku - twierdzi wiceprezydent Zabrza, Krzysztof Lewandowski.
Z tego, co wiemy, już pierwszego dnia ze spółką "Stadion" kontaktowały się między innymi Mostostal Zabrze, Mostostal Warszawa czy Skanska. W Zabrzu nie robią wielkiego problemu z przesunięciem terminu ogłoszenia przetargu. Wariant optymistyczny zakładał, że nastąpi to na początku roku, czyli mniej więcej dwa miesiące temu. - Uważam, że to opóźnienie nie jest duże. Poza tym wynikało przede wszystkim z troski o to, by nie popełnić żadnego błędu na etapie projektu - uważa Tadeusz Dębicki, prezes spółki "Stadion", która od kilku tygodni ma siedzibę na stadionie przy Roosevelta.
11 marca spółka przesłała do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej dwa ogłoszenia przetargowe. To niezbędne, aby można było faktycznie rozpocząć procedurę. Otwarcie ofert przetargowych nastąpi 28 kwietnia, a więc za mniej więcej czterdzieści dni. Tydzień wcześniej, czyli 21 kwietnia, otwarte zostaną oferty złożone w przetargu na wybór inżyniera kontraktu.

20 milionów rocznie
Trudno jednak powiedzieć, kiedy zaczną się prace na stadionie. Wiąże się to z możliwością oprotestowania wyników przetargu. - Na szczęście procedury są mniej skomplikowane niż jeszcze kilka lat temu, ale dokładnej daty nie da się podać - mówi wiceprezydent Zabrza. Tadeusz Dębicki dodaje: - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa powinna ruszyć na przełomie maja i czerwca. Pierwszy etap obejmuje budowę trybun wschodniej, północnej oraz południowej. Oczekujemy, że proces wykonawczy będzie trwał 20 miesięcy.
Gdyby faktycznie tak miał przebiegać scenariusz prac, stadion byłby oddany do użytku mniej więcej w marcu 2013 roku.
- Mam ogromne szczęście, że jestem prezesem Górnika w tym historycznym momencie - przyznał Łukasz Mazur, prezes klubu z Zabrza. - To będzie wyjątkowy obiekt w skali kraju. Wyjątkowy wśród tych, które są budowane ze środków miejskich. Bez dobrej woli gminy nie byłoby tej inwestycji.
Dodajmy, że inwestycji kosztownej. Już kilka miesięcy temu gmina ustaliła, że pieniądze do spółki "Stadion" będą spływały w formie kapitałowej. Miasto będzie przez 15 lat spłacać po 20 milionów rocznie.

Dwa pomysły
Dziś jeszcze nie wiadomo, kto wyłoży pieniądze. Konkretne rozmowy toczą się z dwiema instytucjami, choć ich propozycje finansowania budowy różnią się między sobą. Jedna - tańsza - wymaga przegłosowania stosownej uchwały przez radę miasta i ponoć zostanie radnym wkrótce zaprezentowana. - Umowa nie jest jeszcze podpisana, ale finalizujemy rozmowy i nie powinno być z tym żadnych kłopotów - uspokaja prezydent Lewandowski.
Trzy trybuny pomieszczą 24000 widzów. Zostaną oddane do użytku jednocześnie. W czasie budowy Górnik zapewne przeniesie się na Stadion Śląski. Pierwszy etap prac obejmuje też budowę parkingu podziemnego. Być może czwarta trybuna zostanie wybudowana za środki prywatne i będzie połączona z centrum handlowym wybudowanym na terenie byłego kąpieliska.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]