Ruch - Górnik: Kibice czekają już 10 lat

W czwartek minie dziesięć lat od ostatnich bramek strzelonych na stadionie w Chorzowie w meczach Ruchu z Górnikiem.
Od kiedy Ruch i Górnik po raz pierwszy zagrały przeciwko sobie ligowy mecz na Cichej, nigdy nie było tak długiej przerwy między kolejnymi meczami rozgrywanymi na stadionie „Niebieskich". Ostatni raz derby na stadionie Ruchu zostały rozegrane 3 sierpnia 2002 roku, czyli blisko dziewięć lat temu! 

Śląski lub pierwsza liga

W futbolu to epoka, w tym czasie dorosło nowe pokolenie kibiców, które w ogóle nie pamięta zabrzan grających w lidze na chorzowskim stadionie. Wielu piłkarzy, którzy wtedy wyszli na boisko, nie gra już w piłkę.
Skąd tak długa przerwa? Dziewięć miesięcy po wspomnianym meczu Ruch spadł z ekstraklasy. Nikt pewnie wtedy nie przypuszczał, że na jej zapleczu będzie grał aż cztery lata. O derbach można więc było mówić tylko w czasie przeszłym. Kiedy „Niebiescy" wrócili, jesienny mecz odbył się na stadionie w Zabrzu, a rewanż na Stadionie Śląskim. Były to pamiętne derby z 2 marca 2008 roku, które Ruch wygrał 3-2. Co ciekawe, pierwotnie nie planowano rozegrania tego meczu w „Śląskim", jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, kluby miały grać w tym miesiącu na stadionach z podgrzewaną murawą. Mecz okazał się wielkim sukcesem organizacyjnym i doskonałą promocją śląskiej piłki. Ruch wygrał 3-2, na trybunach zasiadło 45000 kibiców obu drużyn.
Pomysł wypalił, więc rok później piłkarze Ruchu i Górnika ponownie ominęli Cichą i jeszcze raz zagrali na największym stadionie w Polsce. Trybuny ponownie były pełne, zmienił się tylko wynik. Górnik wygrał 1-0.

Niedzielana wspominają ciepło...

Kolejny sezon to spadek Górnika. Gdyby zabrzanie utrzymali się w ekstraklasie, a terminarz wyznaczył derby z Ruchem w roli gospodarza na rundę rewanżową, mecz musiałby odbyć się przy Cichej. Stadion Śląski był już zamknięty w związku z kolejnym etapem remontu. Piłkarze musieli więc czekać na derby grane do kolejnego sezonu, czyli powrotu Górnika do ekstraklasy. Konkretnie, do najbliższego piątku...
Wracając do meczu sprzed dziewięciu lat, po słabej grze padł wówczas remis 0-0. Kto wyszedł na boisko? W obu kadrach jest dziś po jednym piłkarzu, którzy pamiętają mecz z 2002 roku. To Marcin Malinowski w Ruchu i Piotr Gierczak w Górniku. Marek Wleciałowski jest dziś asystentem Oresta Lenczyka w Śląsku, wciąż w lidze gra Łukasz Surma, zakończył już karierę Mariusz Śrutwa. W niższych ligach biegają jeszcze za piłką Krzysztof Bizacki, Jan Woś i Marek Suker. To „Niebiescy".
Bramki Górnika strzegł Piotr Lech - jeszcze gra, a w obronie występował Ivica Kriżanac, który kilka lat później sięgnął po Puchar UEFA z Zenitem St. Petersburg. Jacek Wiśniewski właśnie przeszedł do Rozwoju Katowice, a Michał Probierz jako trener Jagiellonii walczy o mistrzostwo Polski. W ataku zabrzan zagrał Andrzej Niedzielan, świetnie wspominany w obu klubach. Jest jeszcze jeden - Damian Gorawski. Wtedy młody pomocnik Ruchu grał w pierwszej połowie. Dziś jest w Górniku, ale poza kadrą pierwszego zespołu. Niebawem zacznie rundę na boiskach B-klasy, gdzie ma szansę na koronę najlepszego strzelca.

Jutro minie dziesięć lat!

To w lidze. W tym czasie Górnik przyjechał jednak raz na Cichą. 4 września 2008 roku obie jedenastki zagrały mecz w Pucharze Ekstraklasy. Na trybunach siadło 6000 widzów, ale emocji nie było wiele. Także ten mecz zakończył się wynikiem 0-0.
W sezonie 2001/02 też nie było derbów, choć wtedy Ruch i Górnik grały w ekstraklasie. PZPN wymyślił podział ligi na dwie grupy, a śląscy potentaci się w nich minęli. Kiedy więc padły ostatnie bramki na Cichej w meczach Ruchu z Górnikiem? 17 marca 2001 roku, czyli jutro minie od tej daty dziesięć lat!!! Ruch wygrał 3-2, a mecz miał sporą dramaturgię. Woś na 1-0, Gierczak na 1-1... Dwie minuty później Gorawski, a w 88 minucie Śrutwa i Ruch prowadził 3-1. W 90 min trafił jeszcze Grzegorz Bonk dla gości. Na trybunach siadło wtedy 6529 kibiców, jak dokładnie wyliczyły kołowrotki. Jedno jest pewne. W piątek frekwencja na pewno będzie większa.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]