Górnik jak kameleon

Trzy przegrane czterema golami, a z drugiej strony trzy wygrane do zera z "podium" ligi poprzedniego sezonu - tak grał jesienią beniaminek.
Przed rundą takie miejsce Górnik pewnie przyjąłby w ciemno. W końcu trudno nie pamiętać, że sezon zaczął jako beniaminek, a w pierwszej lidze grał o klasę gorzej niż najlepszy Widzew. Dziś łodzianie są w tabeli za Górnikiem. 

Sprowadzeni na ziemię
Latem nastąpiło w Zabrzu kolejne - kadrowe - trzęsienie ziemi. Odeszło sporo piłkarzy, część zostało przesuniętych do drugiej drużyny, najdroższej B-klasowej jedenastki w Polsce, z Damianem Gorawski, Pawłem Strąkiem czy Michałem Karwanem. Na początek była przegrana z Polonią Warszawa, ale szybko Górnik wygrał trzy kolejne mecze i niespodziewanie znalazł się w absolutnym czubie ligi. - Górnik generalnie ma wyniki ponad stan. To nie jest jeszcze drużyna na pierwszą szóstkę ligi - uważa Grzegorz Mielcarski, kiedyś gracz zabrzan, a dziś komentator Canal+.
Górnik w pierwszej fazie sezonu potrafił wygrać dwa razy na wyjeździe, jednak potem mecze na boiskach rywali stały się jego zmorą. Nikt w lidze nie przegrał jesienią aż trzy razy czterema golami na boiskach rywali. 1:5, 0:4, 0:4... Te wyniki na pewno muszą mieć wpływ na ogólną ocenę gry zabrzan, ale z drugiej strony - uczą pokory i sprowadzają na ziemię.
Dla przeciwwagi - było kilka wyników, które nakazują uwierzyć, że przyjęty latem pomysł na drużynę oraz dobór ludzi były słuszne. Pamiętając, że latem nie było do wydania wielkich pieniędzy na transfery. Górnik dziś to finansowy przeciętniak ligi, któremu czkawką odbijają się wydatki ponad stan w dwóch poprzednich sezonach. Właściciel zamknął kurek, a zobowiązania trzeba spłacać.

Wygrana po latach
Pierwszy raz od ponad dziesięciu lat Górnik wygrał z Wisłą. Pierwszy raz od lat pokonał na Roosevelta Lecha. Pierwszy raz w ligowej historii ograł Koronę, wtedy wicelidera ligi. W podobnej roli przyjechał do Zabrza Bełchatów i też przegrał. Zawsze cenna jest derbowa wygrana z Ruchem. Stadion w Zabrzu był atutem zabrzan, który przed własną publicznością grał o klasę lepiej, a przede wszystkim konsekwentniej i z większą dyscypliną niż na wyjazdach.
Minus? Nikt nie tracił tylu goli w końcówkach spotkań i po stałych fragmentach gry. Zabrzanie mogą mówić o pechu, kiedy zremisowali u siebie z Polonią Bytom, choć rywal nie oddał celnego strzału (gol samobójczy Magiery), ale przegrane z Legią czy Jagiellonią w ostatnich sekundach to mniej pech, a bardziej sygnał, ile jest do zrobienia.

Pech Gierczaka
Pewniakiem w bramce stał się Adam Stachowiak. Niespodziewanie najsolidniejszym środkowym obrońcą jest dziś Adam Danch, pewniejszy i popełniający mniej błędów niż duet Banaś-Jop. Solidnie grali boczni obrońcy, ze wskazaniem na Magierę. Nierówno grał Aleksander Kwiek, dobrą jesień miał Mariusz Przybylski. Na solidnego ligowca wyrasta Marcin Wodecki, słabsze drugie półrocze miał Grzegorz Bonin. Górnik ma problemy ze strzelaniem goli. Tomasz Zahorski czy Daniel Sikorski to nie są typowi egzekutorzy. Wielkiego pecha miał Piotr Gierczak, najlepszy gracz pierwszych kolejek. Z tego samego powodu trudno cos powiedzieć o sprowadzonych latem Macieju Bębenku i Michale Jonczyku.
W Zabrzu zmienił się dyrektor sportowy, a wiosną zacznie się budowa stadionu. Drużyna przystąpi do rozgrywek niema w niezmienionym składzie. Biorąc pod uwagę niewielkie różnice w tabeli, utrzymanie siódmego miejsca będzie sukcesem.

Liczby:
4 - tyloma bramkami zabrzanie przegrali aż trzy mecze. Z Lechią, ze Śląskiem i z Widzewem. Więcej goli straciła tylko Cracovia.

1 - tylko Mariusz Magiera rozegrał jesienią wszystkie mecze od pierwszej do ostatniej minuty. Strzelił też jedną bramkę; w wygranym 1:0 meczu z Ruchem.

0 - tyle bramek strzeliły Górnikowi trzy najlepsze drużyny poprzedniego sezonu. Górnik na własnym boisku pokonał Lecha, Wisła i Ruch do zera.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]