Legia - Górnik, czyli wraca wielki klasyk

Po jednym sezonie przerwy wraca jeden z największych klasyków ekstraklasy, starcie Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze. Na razie jeszcze nie o taką stawkę jak przed laty.
Zabrzanie są rewelacją rozgrywek, zajmują trzecią pozycję w tabeli. Legioniści wygrali trzy ostatnie spotkania (wszystkie na wyjeździe) i ewentualne zwycięstwo sprawi, że wrócą do czołówki. - Potrzebowaliśmy czasu, aby się dotrzeć, teraz wszystko lepiej funkcjonuje. Poznałem moich zawodników w bardzo trudnej sytuacji, kiedy byliśmy pod wielką krytyką. Doceniamy nasze ostatnie wyniki, ale nie wszystko jest super - mówi trener Maciej Skorża.

- Porównując budżety i letnie zakupy Legii i Górnika należałoby na nas postawić krzyżyk - mówi były gracz zabrzańskiej drużyny Zygmunt Anczok. - Jednak ostatnie wygrane drużyny Adama Nawałki z Wisłą (1:0) i Lechem (2:0) dają nam pewną nadzieję. Pewnie, że bez Bonina i Przybylskiego będzie trudniej. Z drugiej strony, jak się popatrzy na perfekcję w grze obronnej w spotkaniu z Lechem, to można być dobrej myśli. Mistrzowi Polski nie pozwoliliśmy stworzyć ani jednej akcji - zauważa Anczok.

W przypadku Górnika najistotniejsza jest ogromna chęć odniesienia zwycięstwa. Piłkarze zapowiadają grę nawet na 200 procent. W końcu mecz jest reklamowany jako klasyk, a to zobowiązuje.

- Ten termin zrodził się na przełomie lat 70., kiedy Górnik i Legia miały plejadę gwiazd i rządziły ligą. Teraz jest zdecydowanie gorzej, ale ostatnio oba zespoły jakby się rozkręcają - twierdzi Anczok.

Nie ma jednak żadnego porównania do dawnych czasów. - Czterdzieści lat temu Górnik i Legia rozpoczęły erę pucharowych triumfów, a mecze tych zespołów rozstrzygały o tym kto zdobędzie mistrzostwo Polski. Dziś tej rangi nie ma - uważa były gracz Górnika Władysław Szaryński.

Po raz ostatni mecz na Łazienkowskiej miał ogromną stawkę w 1994 roku. W tamtym spotkaniu grał Henryk Bałuszyński. - I dostałem pierwszą i ostatnią czerwoną kartkę w mojej karierze. Nie chce mi się gadać o tym co wtedy zrobił z nami sędzia Redziński - opowiada Bałuszyński o meczu, w którym arbiter pokazał trzy czerwone kartki zawodnikom Górnika. Spotkanie zakończyło się remisem, a Legia zdobyła tytuł mistrza Polski.

Dla Ślązaka wygranie z Legią to sprawa prestiżu i honoru. - W końcu pokonanie legendy polskiej piłki to niesamowity prestiż - zauważa Bałuszyński. W najbliższym spotkaniu Górnik będzie próbował pokonać rywala sposobem. - Na otwartą grę i wymianę ciosów nie ma co liczyć - przekonuje Anczok.

Czy w ogóle zabrzanie mogą mieć nadzieję na honorowy wynik? - Nawet z Boninem i Przybylskim byłoby o to trudno, bo Legia się pozbierała - ocenia Szaryński, natomiast Anczok dodaje: - Dwa tygodnie bałem się, że Legia nas rozjedzie. Dziś jest umiarkowany optymizm.

- Uwierzcie wreszcie, że Górnik nie ma złej drużyny. Nie odbierajcie nam szans na dobry wynik w Warszawie - podsumowuje prezes Górnika Łukasz Mazur.

Śląskie powietrze

Na Łazienkowskiej inny wynik niż zwycięstwo nie wchodzi w rachubę. - Gra Legii jesienią przypomina huśtawkę. Po niezłych meczach przychodzi taki, który sprowadza nas na ziemię, do punktu wyjścia. Mam nadzieję, że to już się nie powtórzy i tę zwyżkę formy będziemy potwierdzać do końca. Zaczynamy mieć swój styl i prezentujemy się coraz lepiej - mówi Skorża.

Słowa to jedno, a boisko drugie. Górnik przyjeżdża osłabiony, ale jest przecież aż o pięć miejsc wyżej w tabeli. - Oni są na trzeciej lokacie, my na ósmej, to wiele mówi. Zabrzanie pokonali mistrza i wicemistrza Polski, te wyniki mówią same za siebie. My w każdym meczu musimy gonić czołówkę, ta kolejka jest ciekawa, bo wiele drużyn z górnej części tabeli gra ze sobą. To czego nam potrzeba, to przekonujące zwycięstwo na własnym boisku - dodaje szkoleniowiec.

W tym sezonie lepiej prezentuje się w meczach wyjazdowych, dlatego zdaniem trenera kluczem do wygranej będzie to, czy stołeczny zespół poradzi sobie w ataku pozycyjnym. - Rywale na naszym boisku kurczowo trzymają się defensywy, skupiają się na utrudnianiu nam gry. Z kolei u siebie każdy chce pokonać Legię, ustawia się ofensywniej, mamy trochę więcej miejsca. Dlatego w niedzielę musimy poradzić sobie w ataku pozycyjnym - wyjaśnia.

Atutem Górnika jest cała drużyna i charakter. - Wola walki, ambicja, determinacja, to cechy charakterystyczne dla śląskich drużyn. Tam chyba nabywa się to wraz z wdychanym powietrzem. Do tego dochodzi znakomita dyscyplina taktyczna, to już zasługa trenera Adama Nawałki. Jego zespół w tej rundzie pogubił się tylko raz, w spotkaniu z Lechią. Chciałbym aby w niedzielę dzięki naszej postawie znowu tak się stało, żebyśmy potrafili zdemontować tę skomasowaną defensywę - twierdzi trener Legii.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]