Górnik - Jaga: Podteksty i pytania

W Zabrzu nie mogą się doczekać tego meczu. Górnik brutalnie uziemiony w Gdańsku (1:5) gra z Jagiellonią, która zuchwale wgramoliła się na fotel lidera i ani myśli go opuszczać.
A do tego trenerzy. Michał Probierz przez lata grał w piłkę w Zabrzu, a Adam Nawałka trenował Jagę. Teraz wszystko się odwróciło, choć niecały rok temu Probierz zawzięcie flirtował z Górnikiem i nie wziął roboty w Zabrzu tylko dlatego, że szefowie Jagiellonii mocno się postawili, wymachując wciąż ważnym kontraktem. 

Eksplozja emocji

Ale to nie koniec smaczków. W Górniku do dziś plują sobie w brodę, że dali się namówić na wyłożenie blisko 2 mln zł za jagiellończyka Roberta Szczota, jeszcze za czasów Henryka Kasperczaka. Gdy zorientowali się, że sromotnie przepłacili, chcieli piłkarza oddać do Białegostoku za półdarmo, ale nic nie wskórali.

Teraz skumulowane emocje powinny eksplodować na boisku. To będzie mecz z podtekstami, a każdy z nich to tylko dodatkowe kilogramy ładunku wybuchowego. W Zabrzu sprawy nie idą tak gładko, jak optymistycznie zakładano, ale przecież i tak posuwają się do przodu. Górnik za rok czy dwa mistrzem Polski jeszcze nie będzie, nowego stadionu w tak krótkim czasie też jeszcze nie będzie miał, ale już teraz jest w stanie pobić każdego rywala, łącznie z liderem, który, co warto przypomnieć, jeszcze niedawno miał gigantyczne problemy z wygrywaniem na obcych boiskach.

Górnik przed serią trudnych spotkań

- Każdego można pokonać. Trzeba tylko walczyć, grać ambitnie i konsekwentnie realizować założenia taktyczne - mówi trener Nawałka do piłkarzy Górnika przed serią ciężkich spotkań.

Najpierw Ślązacy zagrają ze wspomnianą Jagiellonią Białystok, a w następnych kolejkach zmierzą się z Wisłą Kraków, Lechem Poznań i Legią Warszawa. - Te mecze pokażą, w jakim miejscu znajduje się zabrzański zespół - mówi Zygmunt Anczok, jeden z najlepszych lewych obrońców w historii polskiego futbolu, były gracz Górnika. - Obawiam się, że siła naszej drużyny nie jest obecnie wielka. Mamy potencjał na utrzymanie i to wszystko. Dlatego ciarki przechodzą mi po plecach, jak pomyślę, co Lech, Wisła, a zwłaszcza Legia, mogą z nami zrobić - dodaje.

Zdaniem Anczoka mecz z Jagiellonią górnicy muszą bezwzględnie wygrać, bo potem o punkty będzie trudniej i łatwo spaść w tabeli. A to, że klub z Białegostoku jest liderem, nie robi na nim żadnego wrażenia. - To chwilowe. Początek ligi to zawsze jest swego rodzaju przetarcie. Po rundzie jesiennej na czele będą znowu uznane firmy. Pytanie, gdzie wtedy będzie Górnik, który po laniu w Gdańsku (1:5 z Lechią - przyp. red.) znalazł się na zakręcie - zastanawia się Anczok.

Przed meczem:

» Górnik Zabrze:

Rafał Pietrzak nie zagra z Jagiellonią, bo jest na zgrupowaniu kadry U-19. W czwartek wystąpił w wygranym przez Polaków meczu z Turcją (2:1). Grał 45 minut.

Grzegorz Bonin piłkarzem września - tak zdecydowali kibice Górnika w tradycyjnym SMS-owym konkursie przeprowadzonym przez oficjalną strone klubu. Bonin zdobył 52,4 procent głosów. Kolejne miejsca zajęli: Adam Stachowiak i Tomasz Zahorski - po 13,1 proc.

Po klęsce w Gdańsku w Górniku nie doszło do rewolucji. W meczowej "18" zaszła tylko jedna zmiana - Vladimir Balat zastąpił Rafała Pietrzaka.

» Jagiellonia Białystok:

Stadion w Zabrzu jest bardzo niegościnny dla Jagiellonii. Żółto-czerwoni jedyne zwycięstwo odnieśli tam 22 lata temu (3:2), a ostatniego gola strzelili 17 lat temu (Wiesław Romaniuk), zdobywając zarazem ostatni punkt.

Trener Jagiellonii Michał Probierz jako zawodnik najlepsze lata swojej kariery spędził w Górniku. W klubie z Zabrza jest kilka osób mających za sobą jagiellońską przeszłość. Białostocki zespół prowadził aktualny szkoleniowiec zabrzan Adam Nawałka, a barw Jagi bronili Adam Stachowiak, Aleksander Kwiek i dyrektor sportowy Tomasz Wałdoch.

Faworytem bukmacherów jest Jagiellonia Białystok. W Unibecie kurs na wygraną "Jagi" wynosi 2,50. Wygrana Górnika Zabrze jest wyceniana na 2,70.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]