Rewanż po 433 dniach

Oba kluby latem przeżyły rewolucję kadrową. Polonia przyjedzie do Zabrza z Ebim Smolarkiem i Arturem Sobiechem. Górnik latem zatrudnił dwunastu nowych piłkarzy.
30 maja 2009 roku Górnik zagrał ostatni przed spadkiem mecz na boiskach ekstraklasy. Na trybunach zasiadło blisko 20000 widzów, a rywalem zabrzan była Polonia Warszawa. Goście, prowadzeni przez Jacka Grembockiego, wygrali 1:0, dzięki czemu awansowali do europejskich pucharów. Gol padł w 89. minucie. Gdyby padł remis, Górnik nie spadłby z ligi. Dziś, po ponad rocznej przerwie, ponownie "Czarne koszule" powitają zabrzan w lidze.

Sobiech był w Zabrzu
Oba kluby w tym czasie przeżyły wiele burzliwych chwil. Polonia to wielkie rozczarowanie poprzedniego sezonu, ale też klub, który dokonał największej liczby spektakularnych transferów tego lata. Jego właściciel, Józef Wojciechowski, zapowiada walkę o mistrzostwo Polski. Górnik - optymistycznie - mierzy w miejsca 7-10. - Nas droga, którą dziś wybrała Polonia już nie interesuje - twierdzi prezes rady nadzorczej Górnika, Michael Mueller. 1,5 roku temu zabrzanie wydali miliony na transfery i spadli z ligi. Teraz? Sprowadzili aż dwunastu piłkarzy. Najbardziej znane wśród nich nazwisko to Mariusz Jop, którego Henryk Kasperczak nie chciał w krakowskiej Wiśle. Polonia? Kilka dni temu sfinalizowała transfer Artura Sobiecha z Ruchu Chorzów, płacąc za niego milion euro. Wielu fachowców twierdzi, że przepłaciła, bo nie ma w polskiej lidze napastnika wartego dziś takich pieniędzy. Co ciekawe, kilka lat temu Sobiech przyszedł na trening Górnika. Pozwolono mu trenować tylko z rezerwami, a on chciał uczestniczyć w zajęciach pierwszej drużyny. Kilka dni później pojechał na Cichą. Czy dziś wyjdzie w wyjściowej jedenastce?

Gilewicz stawia na Górnik
Na Konwiktorską trafiło też trzech piłkarzy Bełchatowa, na czele z Dariuszem Pietrasiakiem, ale najwięcej emocji wzbudził transfer Ebiego Smolarka - największa gwiazda polskiej reprezentacji ostatnich czterech lat. W Polonii będzie zarabiał 400 tysięcy euro rocznie. - Kasa nie gra. Wierzę w Smolarka, ale jeszcze nie teraz. Ma duże zaległości, nie jest zgrany z drużyną, a Artur Sobiech jest ostatnio bez formy. Myślę, że ten mecz wygra Górnik - prorokuje Radosław Gilewicz, były reprezentant Polski.
Do zarobków Smolarka dziś nie może zbliżyć się żaden piłkarz z Zabrza. Ewentualnie, dwójka, która gra w B-klasie, czyli odsunięci od kadry pierwszego zespołu Paweł Strąk i Damian Gorawski. - W Górnik w końcu zacznie się płacić za dobrze wykonaną pracę. Tak podpisywaliśmy każdy z letnich kontraktów - mówi prezes zabrzan, Łukasz Mazur.
Połowa wyjściowej jedenastki Polonii to prawdopodobnie "nowe twarze". Górnik? W obronie powinni zagrać Michał Bemben i Mariusz Jop, a w pomocy Aleksander Kwiek - potencjalny lider drużyny - i Daniel Sikorski. Ten ostatni, zachwalany przez Lukasa Podolskiego, jest przez Adama Nawałkę wystawiany jako lewy pomocnik. Do Zabrza trafił z rezerw Bayernu Monachium.

Czas, którego nie ma
- Poprzedni skład - moim zdaniem - nie gwarantował pozostania w lidze. Uważam, że ten jest lepszy, ale poczekajmy do ligi. Znaków zapytania jest mnóstwo, ale od odpowiedzialności nie uciekam. Nie moją zasługą był awans, ale teraz możecie mnie już zacząć rozliczać z wykonanej pacy - przyznaje Tomasz Wałdoch, odpowiedzialny za letnie transfery.
Czas pokaże, na ile przyjęta polityka była skuteczna. Adam Nawałka nie krył, że miał nieco inny pomysł na zespół, mniej rewolucyjny. - To decyzje zarządu, które szanuję i które swoją odwagą i rozmachem muszą robić wrażenie. Musimy sobie jednak zdać sprawę, że po takich zmianach zespół potrzebuje czasu. Czasu, którego nie ma.
Górnik po meczu z Polonią gra dwa mecze na wyjazdach, by w czwartej kolejce gościć Ruch Chorzów. Pytając o optymistyczny bilans tych spotkań można usłyszeć o 7-8 punktach. Wiele będzie zależało od dzisiejszego meczu. W jakiej formie są Smolarek i Sobiech, co do ligi wniosą Bemben i Sikorski, jak na grę obrony Górnika wpłynie Mariusz Jop, czy Adrian Świątek ma potencjał, by strzelać sporo goli także w ekstraklasie? Około 22:00 poznamy na te pytania pierwsze odpowiedzi.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]