Piłkarski instynkt Bukowca

O Mateuszu Bukowcu mówi się, że ma nieprzeciętny talent piłkarski. Nic dziwnego, skoro 27 lutego będzie mieć dopiero 17 lat, a już znalazł się w ścisłej kadrze pierwszej drużyny Górnika Zabrze. Na stadion przy ulicy Roosevelta trafił w lipcu ubiegłego roku. Po kilku treningach trener Waldemar Fornalik, oświadczył, że pojawił się chłopak na miarę Włodzimierza Lubańskiego. W rundzie jesiennej pilnie trenował, grał w drugiej drużynie Górnika i czekał z niecierpliwością na pierwszy występ w ekstraklasie. Wydawało się, że ten moment nastąpi 27 września 2003 roku w meczu z Legią Warszawa w Zabrzu. Na dwie minuty przed końcem spotkania stał już przy bocznej linii boiska. Nie zdążył jednak wejść na murawę. Miał wtedy dokładnie 16 lat i 205 dni. Byłby drugim w historii polskiego futbolu najmłodszym zawodnikiem, który grał w ekstraklasie. Pierwszym był Włodzimierz Lubański.
W dniu swojego debiutu miał dokładnie 16 lat i 188 dni. Wydawało się, że 22 listopada ubiegłego roku spełni się marzenie Mateusza. Gdzieś około 70. minuty meczu z Polonią Warszawa trener Fornalik powiedział mu, aby zaczął się intensywnie rozgrzewać. Znowu szkoleniowiec Górnika w ostatniej chwili zmienił koncepcję i Bukowiec nadal musi czekać na swój debiut. Wszyscy są przekonani, że nastąpi to na wiosnę. Fornalik wiąże z nim bardzo wielkie nadzieje. Mateusz po kilku miesiącach pobytu w Górniku okrzepł piłkarsko i robi stałe postępy.

Dzielny sześciolatek
Wprawdzie urodził się w Żorach, ale rodzice cały czas mieszkają w Leszczynach. Po raz pierwszy Mateusz pojawił się na boisku, kiedy miał sześć lat. Nie mogło być inaczej skoro jego tato Piotr Bukowiec był trenerem w miejscowym Piaście, a wcześniej występował w drugoligowej drużynie GKS Jastrzębie. Mały Mateusz imponował niezwykłą smykałką do futbolu. Po dwóch latach pan Piotr przeniósł się do Górnika Czerwionka i zabrał za sobą syna. Mateusz od razu dostał się do drużyny trampkarzy, w której grali dwa lata starsi od niego chłopcy. Trenerem zespołu był Alferd Głąb. Mateusz imponował skutecznością. Zdobył 40 bramek w sezonie.

Szybki awans
W 2001 roku został powołany do drużyny Śląska juniorów młodszych uczestniczącej w makroregionalnych rozgrywkach. Zauważyli go trenerzy Henryk Grzegorzewski i Roman Zieliński. W finałowym turnieju w Nowym Sączu został królem strzelców, zdobywając sześć bramek. Tam zwrócił na niego uwagę trener kadry narodowej czternastolatków Andrzej Sikorski i powołał go na konsultacje. W tym samym roku tylko w sierpniu chciał go ściągnąć do Odry Wodzisław wspomniany wcześniej trener Zieliński. Mateusz nie bardzo kwapił się do przejścia do Wodzisławia. Pod okiem ojca trenował w Pniówku Pawłowice. W maju 2002 roku Edward Lorens ówczesny wiceprezes Górnika do spraw sportowych za namową trenera Tomasza Fatygi, który szkolił w zabrzańskim klubie młodzież, ściągnął na Roosevelta Mateusza. Trener Fornalik od razu zwrócił na niego uwagę i mówił, że przyszedł do Górnika prawdziwy piłkarski brylant i wziął go na treningi z pierwszym zespołem.

Obok sław
Czułem szybsze bicie serca, kiedy po raz pierwszy pojawiłem się w szatni Górnika. Zasiadłem obok takich piłkarzy, jak Piotr Gierczak, Michał Probierz, Adam Kompała, Jacek Wiśniewski. Przyjęli mnie bardzo życzliwie. Potem kiedy do drużyny przyszli Kazimierz Moskal i Krzysztof Bukalski byłem jeszcze bardziej stremowany. Oni jednak też okazali mi wiele serdeczności - wspomina Mateusz.
Jako młokos musiał poddać się twardym prawom panującym w środowisku piłkarskim. Nieraz przyszło mu nosić torby starszych kolegów, ale nie narzekał.
- Treningi z tak znanymi zawodnikami mobilizowały mnie do wytężonej pracy. Chciałem się przy nich jak najlepiej zaprezentować i tak zresztą jest do dzisiaj - zapewnia Bukowiec.

Przymiarka Interu Mediolan
Stał się etatowym reprezentantem Polski juniorów najpierw drużyny U-16 prowadzonej przez trenera Michała Globisza, a obecnie U-17, którą trenuje ten sam szkoleniowiec. Podczas turnieju młodzieżowych reprezentacji we Francji, został zauważony przez wysłanników Interu Mediolan. Został zaproszony na konsultację do tego klubu. Do Włoch udał się z żoną właściciela Górnika, Marka Koźmińskiego. W Mediolanie czekał na nich pan Marek. W Interze trenował przez pięć dni z drużyną juniorów z rocznika 86, a więc chłopakami o rok starszymi od niego. Wywarł tam pozytywne wrażenie i znalazł się w notesie tamtejszych trenerów. Mieszkał w internacie z Włochem, z którym porozumiewał się po angielsku.

Futbol oraz nauka
Mateusz marzy o wielkiej piłkarskiej karierze, ale futbol nie przesłania mu wszystkiego. Jest uczniem Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego przy ulicy Piłsudskiego. Chodzi do I klasy o profilu kształtowania środowiska. Ze względu na zajęcia piłkarskie, dyrekcja szkoły i nauczyciele zgodzili się na jego indywidualny tok nauczania. Na razie otrzymał do nauczenia się pewną część materiału z poszczególnych przedmiotów i będzie musiał zdać z nich egzamin.
Naukę traktueje na równi z grą w piłkę nożną. W rodzinie Mateusza są szkolne tradycje. Mama Hanna jest nauczycielką. Siostra Patrycja studiuje na IV roku Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Z kolei jego młodszy brat, 12-letni Filip ma piłkarskie uzdolnienia i trenuje w Piaście Leszczyny. Mateusz dojeżdża autobusem z Leszczyn do Zabrza. Podróż zabiera mu trochę czasu. W ciągu dnia trenuje, chodzi do szkoły. Wieczorem wraca do domu kładzie się spać i rano znowu zaczyna codzienny cykl zajęć. Jest młodym, dobrze ułożony chłopcem. Ma konkretny cel w życiu i stara się go osiągnąć.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online