Wałdoch: Odbudowuję legendę Górnika

(aktualizacja: 14:02) - Zjawiam się przed ósmą rano, a wychodzę czasami o dwudziestej, czasami nawet później - mówi Tomasz Wałdoch, dyrektor Górnika Zabrze.
» Dyrektorem Górnika został pan 19 kwietnia, ale już dał się pan poznać jako tytan pracy. Słyszałem, że przychodzi pan do klubu pierwszy, a wychodzi ostatni.
Tomasz Wałdoch: - Zjawiam się przed ósmą rano, a wychodzę różnie.  Czasami o dwudziestej, czasami posiedzę godzinę dłużej. Najdłużej pracowałem do północy. To był dzień, w którym jedliśmy kolację z byłymi gwiazdami Górnika, bohaterami finału Pucharu Zdobywców Pucharu sprzed czterdziestu lat. Odkąd tu jestem pracy jest tyle, że czas mam zajęty od rana do wieczora.

» Jako piłkarz pracował pan równie długo?
- Nie da się zamknąć pracy piłkarza w konkretnym przedziale czasowym. Nie da się powiedzieć, że pracuje on dziesięć lub trzydzieści godzin tygodniowo. Bywało, że miałem trzy zajęcia dziennie. Do tego dochodziły odprawy przed i po meczu, odnowa, zgrupowania. Jako dyrektor pracuję jednak nieporównywalnie więcej. Jednak to normalne. Dopiero poznaję klub.

» Skończył pan niedawno szkołę trenerską w Kolonii. Jaki stopień otrzymał pan na świadectwie?
- Nie wiem. Zdałem, otrzymałem certyfikat i to jest dla mnie najważniejsze. Szczegółowe wyniki mają przyjść pocztą. Szkoła w Kolonii to było dziesięć ciężkich miesięcy. Po egzaminie poczułem straszną ulgę, byłem niesamowicie wyluzowany. Dużo wiadomości trzeba było sobie przyswoić. Dwadzieścia lat nie siedziałem w ławce. Wrócić na nią, w takim wieku, to nie było proste. Trzy tygodnie się aklimatyzowałem.

» Koniec z nauką?
- Człowiek uczy się całe życie. To nie jest tak, że przeczyta się pięć książek do A do Z i już jesteś świetnym trenerem. Życie jest pełne tajemnic. Ciągle pojawiają się świeże przypadki. Trzeba reagować.

» To reagujmy. W Górniku trwa cisza medialna. Piłkarze dostali zakaz rozmów z dziennikarzami i kibice zostali odcięci od informacji. Spotkał się pan z podobnym przypadkiem w Bundeslidze?
- Osobiście nie. Chociaż byłem w podobnej sytuacji na mistrzostwach świata. Tamta wojenka piłkarzy z częścią prasy nikomu nie wyszła na dobre. Obie strony, z każdym dniem, oddalały się od siebie. Gdy przyszedłem do Zabrza, cisza już była. Dyskutowaliśmy o tym z trenerem, wysłuchaliśmy jego argumentów i go rozumiem. On chce, żeby skoncentrować się na pracy i optymalnie się przygotować. Jest cel. A jeśli cisza została już ogłoszona, to tego się trzymajmy.

» Może gdyby decyzja była zmieniona, piłkarze dostaliby sygnał, że w klubie nikt nie liczy się z trenerem?
- Dobrze pan to rozumie. Cisza będzie trwała, z tą różnicą, że po meczach piłkarze będą do dyspozycji mediów.

» Wiele problemów w Górniku nie byłoby, gdyby nie kupowano kontuzjowanych zawodników. Widział pan, żeby do takich sytuacji dochodziło w Niemczech?
- Ci zawodnicy tutaj są, mają umowy i ja nie będę tego oceniał. Postaram się poukładać klocki po swojemu, ale potrzebuję czasu. Jak dobrze poznam mechanizmy funkcjonowania klubu, to wtedy podejmę odpowiednie kroki. W każdej lidze zdarza się, że przychodzą wyśmienici, zdrowi piłkarze, którzy potem nie spełniają oczekiwań.

» Nie został pan asystentem selekcjonera reprezentacji Franciszka Smudy, ale prezes PZPN Grzegorz Lato powiedział, że temat może wrócić. Czy...
- ...nie mam żadnej klauzuli w kontrakcie z Górnikiem Zabrze. Nie myślałem o tym, żeby cokolwiek takiego pisać. Dzięki temu jestem fair i angażuję się tylko w klub. Cały swój czas i doświadczenie zostawiam w Zabrzu. A co będzie za trzy, cztery, pięć czy sześć lat, to nie wiem. Teraz chcę odbudować siłę Górnika.

» W reprezentacji był pan już jedną nogą. Nie żałuje pan?
- Byłem rozczarowany tamtą sytuacją. Wydawało mi się, że sporo przeżyłem, ale to było coś nowego. Miłe to nie było. I nie chciałbym drugi raz tego przechodzić i patrzeć, jak moi najbliżsi cierpią.

» Prezes Lato powiedział, że chciał pan za dużo zarabiać, zamiast potraktować kadrę jako formę promocji.
- Jeśli tak mówi, to niech tak zostanie. PZPN jest chyba jednak lepiej sytuowany niż Górnik. I proszę tego nie ciągnąć, bo to jest temat zamknięty, do którego niechętnie wracam.

» Podobno, dzień przed konferencją, na której trener Smuda przedstawiał swój sztab, zadzwonił pan jednak do prezesa i zgodził się na gorsze warunki. Wtedy usłyszał pan, że jest już za późno.
- Tak było, z tym że nie dzwoniłem do prezesa, ale do trenera.

» Kiedyś przychodził pan do Górnika jako anonimowy piłkarz. Teraz wrócił pan jako wybitny reprezentant, uznana marka. Ma pan wiele do stracenia. - Rozumiem, że najlepiej by było jakbym usiadł w domu i spoczął na laurach. To normalne, że przyjście do Górnika wiąże się z ryzykiem. Jednak nie raz je podejmowałem. Rok po zakończeniu kariery poszedłem do Jagiellonii Białystok. To była moja pomoc dla przyjaciela Artura Płatka. Teraz jestem w Górniku, bo temu klubowi mam coś do oddania.

» Nie boi się pan porażki?
- Nie. Jak ktoś potrafi przegrać, wyciągnąć z tego właściwe wnioski i ma odpowiednio silny charakter, to nie ma problemu. Wiele razy przegrywałem. Z Górnikiem Zabrze finał Pucharu Polski z Miedzią Legnica i tytuł mistrzowski z Legią. W 2001 roku przegrałem mistrzostwo w Niemczech.

» Mistrzostwa świata w Korei w 2002 roku też pan przegrał.
- Tak tego nie postrzegam. Z perspektywy czasu oceniam to, może nie jako sukces, ale coś, czym się szczycę. Grałem w reprezentacji po to, żeby pojechać na mistrzostwa świata lub Europy. Po mundialu stwierdziłem, że to moje apogeum i już nic więcej nie osiągnę. Dlatego z kadrą skończyłem. Miałem też inne chwile radości: Puchar Niemiec z Schalke, srebrny medal olimpijski z Barcelony.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]