PAP: Kibice Górnika martwią się o stadion

Kibice zabrzańskiego Górnika obawiający się opóźnienia prac przy budowie nowej areny dla piłkarzy rozpoczęli akcję "Nowy stadion Górnika potrzebny od zaraz". Jej elementem są billboardy z tym hasłem rozstawione przy ulicach miasta. Magistrat uspokaja, że prace związane z realizacją inwestycji przebiegają zgodnie z planem. 

Akcję prowadzi Stowarzyszenie "Klub Sympatyków Górnika Zabrze". Na plakatach znalazło się logo nowego stadionu, kibice pojawili się na obradach rady miejskiej, stworzyli stronę internetową mającą promować budowę stadionu.

Zdaniem rzecznika prasowego zabrzańskiego magistratu Dariusza Krawczyka obawy kibiców są nieuzasadnione, bowiem prace związane z inwestycją przebiegają zgodnie z terminarzem. Według harmonogramu przetarg na wyłonienie inżyniera kontraktu i wykonawcy robót budowlanych będzie mógł być ogłoszony na przełomie września i października.

Stadion w Zabrzu ma pomieścić 32 tysiące kibiców i spełniać wymogi UEFA dla obiektu kategorii "elite". Budowa ma przebiegać w trzech etapach i w sumie kosztować około 365 mln złotych. Pierwszy etap budowy - wykonanie stadionu z wyłączeniem trybuny zachodniej (z budynkiem szatniowo-administracyjno-komercyjnym) i absolutnie niezbędną infrastrukturą konieczną do oddania obiektu w użytkowanie - zostanie sfinansowany ze "środków bezzwrotnych" (np. dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki), a w pozostałej części w oparciu o długoterminowe finansowanie uzyskane z emisji obligacji.

Rozważana jest również emisja obligacji nie przez miasto, ale powołaną przez gminę spółkę pod nazwą "Stadion Zabrze". Możliwa jest także współpraca z ewentualnym inwestorem prywatnym w zakresie współfinansowania budowy stadionu jak i infrastruktury towarzyszącej.

Górnik w poprzednim sezonie spadł z ekstraklasy do pierwszej ligi, mimo stabilnej sytuacji finansowej zapewnianej przez właściciela - firmę Allianz Polska.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]