Siedem miesięcy później

Niespełna 7 miesięcy temu Górnik zagrał z katowiczanami na Roosevelta. I wygrał pewnie 2:0. Wielu obserwatorów tamtego meczu twierdzi, że tak dobrze jak w pierwszych 45 minutach tego meczu zabrzanie już potem nie grali.
Co więcej, wydawało się wówczas, że drużyna weszła na właściwy tor i będzie trudna do zatrzymania dla każdego z rywali. Pewnie trudno dziś znaleźć takiego, który by po meczu rozgrywanym pod dyktando zabrzan powiedział, że na koniec roku GKS będzie miał w tabeli tylko punkt mniej.
Na ile zmienił się od tego czasu skład zabrzan? Wystarczy spojrzeć na skład desygnowany do gry 16 sierpnia, by stwierdzić, że czas nie stoi w miejscu.

Piątka z Bukowej
Zmiana najważniejsza? Oczywiście na stanowisku trenera. Ryszard Komornicki odszedł z klubu po rundzie jesiennej, kiedy w sześciu meczach Górnik zdobył ledwie 2 punkty. Tylko w tym czasie GKS - bez kasy i wybitnego składu - zdobył 10! Kiedy więc rozstano się z Komornickim i nie udało się zatrudnić Michała Probierza - choć była już ustalona data, kiedy miał poinformować o swoim rozstaniu z białostocką Jagiellonią - sięgnięto po Adama Nawałkę. Oczywiście z GKS. W sumie aż 5 osób trafiło zimą z Bukowej na Roosevelta. Obok Nawałki byli to jego asystenci, czyli Bogdan Zając i Jarosław Tkocz, a także fizjoterapeuta Bartłomiej Spałek i środkowy obrońca, Mateusz Kamiński, na dziś poza wyjściową jedenastką, w niedzielę i tak nie wyszedłby na boisko, bowiem pauzuje za kartki.
Skład zabrzan? W diametralnie innym zestawieniu wyjdzie w niedzielę na Bukowej defensywa. Mariusz Gancarczyk jest dziś "drugim" prawym obrońcą, Michał Karwan leczy kontuzję podobnie jak Mariusz Magiera. To 75 procent obrony, bo zostaje tylko Michał Pazdan. Ten sam będzie za to bramkarz, czyli Sebastian Nowak. Zamiast Gancarczyka wyjdzie Przemysław Kulig, Karwana zmieni Adam Banaś i to jest piłkarzy, który w znaczacy sposób ma podnieść jakość gry i charakter Górnika na boisku. Lewa obrona? Mariusz Magiera ma problem z kręgosłupem. Teoretycznie powinien go zastąpić Adam Marciniak, ale w sparingu z Tychami więcej niż przyzwoicie wypadł Dawid Gajewski i kto wie, czy to właśnie wychowanek Concordii Knurów, a jesienią gracz Rozwoju Katowice, nie będzie "czarnym koniem" wyjściowej jedenastki zabrzan.

Druga linia bez zmian
Środek boiska pozostanie bez roszady, jeśli nie liczyć zmiany ilościowej. Jesienią Komornicki wystawiał pięciu pomocników. Za trzy dni nie zagra Piotr Madejski (trafił do ŁKS Łódź), występujący wtedy nie na lewej pomocy, a bliżej środka boiska, co nie bardzo wychodziło mu na dobre. Pozostali pomocnicy nie zmienią swoich pozycji, a grali wtedy Grzegorz Bonin, Paweł Strąk, Mariusz Przybylski i Robert Szczot. Trener Nawałka ściągnął zimą kilku pomocników, także grających bardziej ofensywnie, ale to raczej zmiennicy lub melodia przyszłości. Ligę zaczną więc piłkarze doświadczeni, sprowadzeni rok temu za wielkie pieniądze - poza Boninem - przez Henryka Kasperczaka.
Przemysław Pitry w ataku był i będzie. Zdrowy jest dziś napastnikiem numer 1 w zespole Nawałki. Obok niego powinien zagrać Marcin Wodecki, w końcu jedyny gracz Górnika, który jesienią strzelał gole w ekstraklasie, kiedy był najskuteczniejszym napastnikiem Odry Wodzisław. Kto wszedł w sierpniu w roli zmiennika? Damian Gorawski przechodzi rehabilitację. Jest lepiej, ale nikt nie złoży dziś deklaracji, kiedy wróci na boisko. Adam Danch pewnie kolejny raz będzie się musiał zadowolić rolą zmiennika. Tym trzecim był debiutujący wtedy w Górniku Ales Besta. Zaliczył "wejście smoka". Strzelił fantastyczną bramkę, zaliczył piękną asystę. Potem tak dobrego meczu już nie zagrał, a w ostatnich spotkaniach nie grał wcale, lecząc kontuzję. Wszedł na boisko w 21. minucie za Szczota. W niedzielę też powinien być dżokerem w talii Adama Nawałki.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]