Pierwszy obcokrajowiec

23-letni Vladimir Balat wrócił do kraju rozwiązać kontrakt z klubem. Trener Adam Nawałka bardzo pochlebnie wyrażał się na temat jego gry, a po ostatnim sparingu z Koroną Kielce stwierdził, że chce mieć Słowaka w kadrze.
Słowacki pomocnik pojechał dziś do Żyliny, której piłkarzem był jesienią ubiegłego roku. Przy korzystnych dla piłkarza i Górnika okolicznościach, jeszcze wieczorem Balat powinien pojawić się ponownie w Zabrzu, by nawet tego samego dnia podpisać kontrakt z klubem z Roosevelta.

Na 2-3 lata
Z rozwiązaniem umowy między piłkarzem, a liderem ligi słowackiej nie powinno być większego problemu. Żylina obiecała Balatowi - bez szans na grę w pierwszej jedenastce najlepszej słowackiej drużyny - że będzie mógł odejść za darmo, jeżeli tylko znajdzie klub poza Czechami i Słowacją.
Adam Nawałka od początku bardzo pochlebnie wyrażał się na temat jego gry, a po ostatnim sparingu z Koroną Kielce stwierdził, że chce mieć Słowaka w kadrze, o ile oczywiście oczywiście do porozumienia dojdą kluby.
Trudno dziś powiedzieć, na ile 23-letni piłkarz może myśleć o grze w pierwszej jedenastce, w każdym razie na pewno wzmocni konkurencję w drugiej linii, gdzie na obecny moment trener Nawałka najczęściej stawia na duet Mariusz Przybylski - Paweł Strąk. Obaj są graczami defensywnymi, a Słowak gra bardziej ofensywnie. Jeżeli Balat doprowadzi dziś do rozwiązania umowy z Żyliną, wówczas z Górnikiem zwiąże się prawdopodobnie 2-3 letnim kontraktem.

Pytanie o Świątka
Wiele wskazuje na to, że może to być pierwszy i... ostatni obcokrajowiec, który zimą trafi na Roosevelta. Inni kandydaci do gry w zespole nie byli zdaniem Nawałki lepsi od piłkarzy, których ma. Z kolei ci, który swego czasu oglądał na Bałkanach odpowiadający za skauting Jan Żurek, mają jeszcze ważne do czerwca kontrakty. Tymczasem na płacenie innym klubom odstępnego Górnika dziś nie stać. Między innymi dlatego tak korzystne byłoby zatrudnienie Balata. Nie dość, że za darmo, to jeszcze jego indywidualny kontrakt byłby sporo niższy od tych, jakie mają podpisane w Zabrzu "najdrożsi" piłkarze.
Trudno powiedzieć na ile prawdopodobne jest zakontraktowanie Adriana Świątka, który na razie nie rozwiązał kontraktu z ŁKS. Nawałka chciałby, by piłkarz poleciał z Górnikiem na zgrupowanie do Turcji. Na to jednak zgodę musi wyrazić ŁKS. Do klubu, który w końcu jest wielkim rywalem Górnika w walce o awans do ligi, wpłynęło w tej sprawie z Zabrza pismo. Mało jednak prawdopodobne, by ŁKS zgodził się na takie rozwiązanie i oddał Świątka bez kwoty odstępnego.
Z jednej strony w ataku Adam Nawałka ma pewne pole manewru. Na dwa miejsca jest dziś w kadrze pięciu kandydatów. Z drugiej? Ales Besta i Dawid Jarka obecnie leczą kontuzje (nie wiadomo czy w Zabrzu zostanie narzekający na bóle kręgosłupa Jarka), a dyspozycja Tomasza Zahorskiego po siedmiu miesiącach przerwy w grze, pewnie także dla niego jest wielką niewiadomą. "Zahor" pierwszy sparing zagra dopiero w Turcji, czyli na początku przyszłego tygodnia.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online