Sport: Balat blisko

Wiele wskazuje na to, że Adam Nawałka ma już jednego kandydata do zajęcia pozycji w środku drugiej linii. Może nim być słowacki pomocnik, który wczoraj skończył 23 lata.
Vladimir balat może wkrótce zostać piłkarzem Górnika Zabrze. Po zgrupowaniu w Jarocinie bardzo pochlebnie na temat Słowaka wypowiedział się trener Adam Nawałka. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie - a nie powinno - wówczas piłkarz rezerw Żyliny w najbliższych dniach może podpisać kontrakt z zabrzanami.

Zdali egzamin
Balat pojawił się w Zabrzu zaraz na początku okresu przygotowawczego i już w pierwszych dniach pokazał, że zdecydowanie przewyższa umiejętnościami innych testowanych graczy. Kiedy ponad tydzień temu Górnik grał sparing z Odrą Wodzisław, a trener Nawałka sprawdzał aż siedmiu kandydatów do gry w środku pola, właśnie Słowak był jedynym obcokrajowcem, który nie usłyszał "panu już dziękujemy". Co więcej, trenerowi zależało, by piłkarz pojechał z Górnikiem na zgrupowanie. Po powrocie z Wielkopolski trener zabrzan stwierdził: - Jest bardzo ambitny i zdyscyplinowany. Zaimponował mi podczas tych kilku tygodni i pozytywnie zaliczył egzamin.
Znalezienie kandydata do gry w środku pola było absolutnie priorytetowym zadaniem Górnika w trakcie zimowej przerwy. Trener Nawałka myślał nawet o sprowadzeniu dwóch piłkarzy, którzy mogliby grać na tej pozycji. Zresztą nie jest powiedziane, że ktoś jeszcze w Zabrzu się nie pojawi. Na dziś bliski angażu w Górniku jest też Mateusz Kantor, 19-latek z Dębicy, który - podobnie jak Balat - od pierwszego dnia pobytu w Zabrzu udowadnia, że jest graczem, w którego warto zainwestować. O ile Kantora, dobrze czującego się przede wszystkim na prawej pomocy , trudno sobie dziś wyobrazić w wyjściowej jedenastce Górnika, o tyle Balat może z powodzeniem mieć takie ambicje. Konkurencja na tej pozycji w Zabrzu zbyt silna nie jest.

Jeż zbyt mocny
Balat jesienią grał tylko w rezerwach Żyliny, więc chętnie zmieniłby klub. Lider ligi słowackiej akurat drugą linię ma bardzo silną. Słowakowi trudno było wygrać rywalizację o miejsce w zespole z Robertem Jeżem, 28-letnim reprezentantem Słowacji, który jest bliski wyjazdu z kadrą na finały mistrzostw świata w RPA. Jeż w swej lidze ma status gwiazdy. Swego czasu był nim zainteresowany Ajax Amsterdam. Między innymi dlatego Żylina regularnie wypożyczała Balata do innych klubów: FC Zlate Moravce i Dukli Praga.

Górnik o tyle poważniej może myśleć o zakontraktowaniu piłkarza, że jego sprowadzenie nie będzie się wiązało ze znaczącym obciążeniem budżetu. Klub wiele razy deklarował, że jest na etapie cięcia kosztów i na żadne gotówkowe transfery dziś nie może sobie pozwolić. Tym bardziej, że zimą nie udało się sprzedać żadnego z piłkarzy. Tymczasem Balat ma ponoć niepisaną zgodę władz Żyliny na odejście za darmo, jeżeli zgłosiłby się po niego klub z innej ligi niż czeska i słowacka. Jeżeli więc Adam Nawałka głośno mówi, że Słowaka chce mieć wiosną u siebie, to prawdopodobnie wkrótce dojdzie do podpisania umowy. Atutem piłkarza jest też jego wiek. Balat ma 23 lata. Urodziny obchodził wczoraj.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online