Marek Koźmiński: Nikt nie chciał, to wziąłem

Mówią o nim różnie, przeważnie źle. Lista zarzutów stawianych Markowi Koźmińskiemu jest długa, choć pełno w niej absurdów. Można nawet pisać o paradoksie. Bo na Roosevelta już dawno nie było tak spokojnie (jedyny minus to poślizgi w wypłatach - przyp. red.). Sukces jest umiarkowany, ale wrogowie już się pojawili i mnożą teorie. Mówią, że Górnik jest dla "Kozy" przykrywką do przeróżnych, nie związanych z futbolem interesów. Podobno handluje ziemią i nieruchomościami. Wytyka mu się również, że wyrzuca, zwalnia i tępi polskich piłkarzy. Że patrzy na wszystko przez pryzmat pieniądza. Dla mamony miał zapuścić korzenie w Brazylii i zatrudnić włoskiego trenera. "Kasa, misiu kasa" to ulubione powiedzenie trenera Janusza Wójcika, który wypromował Koźmińskiego jako piłkarza, więc może coś w tym jest. Ale po kolei.

- Wróciłem z Brazylii a teraz jadę do Włoch - mówi na początek Koźmiński. - Mogę odpowiedzieć na zarzuty, proszę atakować, bo ja umiem się bronić - prowokował.

- Nie chcę atakować, a jedynie skonfrontować stawiane panu zarzuty. Na początek jednak niech pan powie, czy to życie na walizkach nie przeszkadza panu w kierowaniu klubem?

- W żadnym wypadku, wszystko jest doskonale zorganizowane.

- Nie pasuje pan jednak do stereotypu działacza?

- Bo działacze już dawno umarli, to relikt epoki komunizmu.

- Czyli pan jest biznesmenem?

- Tak, bo klub to przedsiębiorstwo, w którym trzeba przestrzegać reguł rynku.

- Dlatego wykosił pan polskich zawodników?

- A kogo wykosiłem? Proszę o nazwiska?

- Paweł Pęczak, Piotr Gierczak, to były do niedawna pierwszoplanowe postacie Górnika. Kibice chcieli, by "Pęki" został.

- Pęki był u nas dwa lata, ale ostatnio leczył kontuzję. Za pół roku kończył mu się kontrakt. Czy było sens go przedłużać?

- Z biznesowego punktu widzenia może i nie, ale mówimy o ludziach.

- Poprzedni zarząd kupił Pęczaka, zapłaciliśmy za niego czterysta tysięcy złotych. Do nikogo nie mam pretensji, ale chyba mogę to zmienić.

- I lekką rączką pozbył się pan piłkarza, który tak drogo kosztował? To marnotrawstwo.

- Miał jeden z wyższych kontraktów, dlatego nie straciliśmy, a jedynie oszczędziliśmy sobie zbędnych wydatków. Poza tym, czy miałem blokować miejsce młodemu Felipe, który się rozwija i jest znacznie tańszy w utrzymaniu?

- Czyli liczy się rachunek ekonomiczny?

- Dokładnie, dlatego rozstaliśmy się również z Gierczakiem.

- Który jesienią nie grał, bo musiał ustąpić miejsca napastnikom z zagranicy?

- To chyba jednak lekka przesada. Przed sezonem myśleliśmy o parze atakujących Gierczak - Adrian Sikora, ale w praniu to nie wyszło. Poza tym, czy pan wie ile Gierczak strzelił goli w ostatnich dwóch latach? Analizowałem to, on zdobył dwie bramki.

- Brakowało mu polskich przyjaciół, bo ich miejsce zajęli ludzie z zagranicy.

- Jesienią grało trzech obcokrajowców, choć mogło grać dwa razy tyle. Wiosną to zmienimy i dopiero podniesie się lament.

- A ile ma pan z tego, że obcokrajowcy grają w Górniku?

- Ktoś chyba puszcza złe informacje, bo kasę dostajemy jedynie od Interu Mediolan. Oni płacą nam za Dimitara Makriewa, ale wysokość stawki jest uzależniona od ilości występów.

- Inter płaci wam miesięcznie około czterdziestu tysięcy euro?

- Troszkę mniej, ale ta kwota jest bliska prawdy.

- Dlatego Makriew gra.

- Gra, bo jest młody i utalentowany. Zobaczy pan, że wiosną jego talent eksploduje. Ta runda może należeć do Bułgara.

- To jaki układ jest z pozostałymi piłkarzami?

- Układ to złe słowo, kojarzy mi się z polskim zaściankiem. Jednak powiem, że Vladimir Sladojevic i trzej piłkarze z Brazylii są w pełni na utrzymaniu Górnika. Inaczej wygląda sprawa z Japończykiem Kimitoshim Nogawą, który jest naszym piłkarzem, ale opłacamy mu tylko mieszkanie i wyżywienie.

- A kto daje resztę? Co kryje się pod hasłem tajemniczy fundusz inwestycyjny z Liechtenstainu?

- Tajemnicze to może być tylko w naszym kraju. Nie mogę powiedzieć o jaki fundusz chodzi.

- A wie pan, że prostemu człowiekowi ta tajemnica kojarzy się z przekrętem?

- Sam pan jednak przyzna, że trochę to głupie. Jest sponsor, daje pieniądze, obie strony mogą na tym skorzystać.

- Szkoda tylko, że straciliście najlepszego z obcokrajowców, Aco Stojkova?

- A co miałem zrobić? Chłopak powiedział, że nie chce grać dłużej u nas. Postawił się również Interowi.

- To może lepiej byłoby postawić na młodych chłopaków z Gwarka, a nie piłkarzy, którzy grają u nas z musu?

- Stojkov to jedyny przypadek, poza tym z Gwarkiem już od dawna chcemy się dogadać. Teraz mogę powiedzieć, że jest porozumienie. Będziemy płacić za jednego piłkarza czterdzieści tysięcy złotych, choć dla Górnika to żaden interes.

- Gwarek to jednak kuźnia talentów.

- Ale młodych, zdolnych mogę wziąć z zagranicy za darmo. I niech nikt mi nie wmawia, że chcę wykosić Polaków, że robię w Górniku jakieś swoje interesy. Już dwa lata temu klub był do wzięcia, ale powiedziałem "nie". Przez ten czas jakoś nie znalazł się chętny, by ten interes rozruszać.

- Dla Ślązaków zawsze pan jednak będzie Krakusem.

- To pytam, dlaczego Ślązacy dopuścili do tego, by Krakus rządził Górnikiem? Nikt tego klubu nie chciał, dlatego go wziąłem. A wcale nie musiałem, w końcu nie urodziłem się w Zabrzu, nigdy wcześniej w Górniku nie grałem. Jeśli teraz ktoś mi coś zarzuca, to nie jest poważny. Dwa lata temu sytuacja na Roosevelta była dramatyczna, teraz płacimy najwyższe kontrakty na Śląsku.

- Dajecie powyżej stu tysięcy?

- Dajemy grubo powyżej stu tysięcy.

- A ile macie kontraktów na tym poziomie?

- Niech pan zgadnie?

- Dziesięć?

- Trafił pan idealnie. W przypadku Górnika dziesięć kontraktów na takim poziomie to naprawdę dużo, na więcej nas nie stać. Właśnie, dlatego odszedł Sikora. On przyszedł i powiedział, że Groclin daje mu dwa razy więcej. Nie mogliśmy tej oferty przebić, bo na to Górnika nie stać.

- Nie licytujecie się z mocniejszymi, ale długi macie?

- Jednak co to za długi? Drużyna już dostała pieniądze za połowę grudnia, na dniach wyczyścimy wszystko do zera.

- Marka Piotrowicza mogliście jednak oszczędzić.

- Gdzie jest napisane, że ktoś ma pracować całe życie w jednym miejscu? Zresztą Marka nikt nie wyrzucał, po prostu nie przystał on na nowe warunki kontraktu.

- Czyli nie było tak, że złożyliście mu ofertę nie do odrzucenia?

- Nie, po prostu Marek nie zgodził się na szerszy zakres obowiązków. Sytuacja rodzinna mu na to nie pozwalała i rozstaliśmy się. Czy słyszał pan, żeby on teraz na nas narzekał? Nie, bo nie ma powodu.

- A skąd wziął się pomysł z zatrudnieniem w sztabie trenerskim Włocha?

- Pierwszy mój kontakt w tej sprawie to był Ryszard Szul, specjalista, który pomaga Wiśle. Chcieliśmy zatrudnić kogoś takiego u siebie, ale w Polsce nie ma zbyt wielu fachowców. Mam znajomości we Włoszech, dlatego właśnie tam poprosiłem o pomoc w znalezieniu odpowiedniego kandydata. Wskazano mi trzech ludzi. Porozmawiałem z nimi i wybrałem tego jednego.

- A wie pan, że ktoś powiedział, że z Paolo Terziottim zna się pan od dawna.

- To jakaś bzdura.

- Podobno prowadziliście we Włoszech wspólne interesy, handlowaliście ziemią, albo nieruchomościami?

- Nie robiliśmy żadnych interesów, a Włocha ściągnąłem, bo w tej lidze przez długie lata grałem. Gdybym występował w Niemczech to pewnie teraz pytalibyście o Niemca, ale nie dziwcie się, że sięgam po dobrze mi znane wzorce.

Rozmawiał Dariusz Ostafiński

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]