Droga do piłkarskiej kariery Pawła Buśkiewicza

Z lekkim drżeniem serca jechałem na Śląsk. Nie byłem pewien, jak mnie przyjmą tamtejsi ludzie. Moje obawy były zupełnie nieuzasadnione. Od pierwszego dnia pobytu w Zabrzu, spotykam się z ogromną sympatią i życzliwością - mówi Paweł Buśkiewicz. 
Futbolowe abecadło
Niedługo, a konkretnie 18 marca skończy 21 lat. Wejdzie w najlepszy wiek do grania w piłkę nożną. Pochodzi z miejscowości Ryki koło Warszawy. Tam mając jedenaście lat zapisał się do klubu Hortex.
- Początki mojego futbolowego abecadła były najzwyklejsze w życiu. Chodziłem na treningi, grałem w drużynie trampkarzy i tak na dobrą sprawę, nie wiedziałem, czy coś z tego wyjdzie - wspomina Buśkiewicz.

Polonista z wyboru
Po skończeniu "podstawówki" przeniósł się do stolicy, gdzie zaczął chodzić do szkoły średniej. To spowodowało, że musiał też zmienić klub. Wybrał Polonię Warszawa i uczynił to zupełnie świadomie.
- Moja mama grała kiedyś w koszykówkę w Polonii. Tato od dawna kibicuje piłkarzom tego klubu. Dla mnie "Czarne Koszule" też były bliższe od, na przykład, Legii.
Postanowiłem więc skierować swoje kroki na stadion przy ulicy Konwiktorskiej - opowiada Paweł.
Pierwszym jego trenerem w drużynie juniorów młodszych był Piotr Strejlau (syn byłego selekcjonera reprezentacji Andrzeja Strejlaua), który obecnie jest rzecznikiem prasowym Legii. Potem dostał się pod opiekuńcze skrzydła trenera Krzysztofa Chrobaka, z którym związany był do lipca ubiegłego roku.
Z czasów kiedy występował w juniorach pamięta, że kiedyś Polonia grała z Górnikiem w mistrzostwach Polski w tej kategorii. W zabrzańskim zespole występował Błażej Radler. Wtedy nie przypuszczał, że kiedyś los ich zetknie w jednej drużynie.
- Początkowo w Polonii było bardzo fajnie. To taki typowo warszawski klub z olbrzymimi tradycjami. Potem kiedy zaczęło brakować pieniędzy, zaczęło się wszystko psuć, ale i tak wciąż czuję olbrzymi sentyment do tego klubu - przekonuje Buśkiewicz. Po zdaniu matury rozpoczął studia w Wyższej Szkole Zarządzania w Warszawie na wydziale marketingu.

Szybka przeprowadzka
W barwach Polonii zadebiutował w ekstraklasie 16 listopada 2002 roku w meczu z Odrą Wodzisław, który zakończył się remisem 2:2.
Jako utalentowany napastnik został zauważony przez trenera reprezentacji U-20 Władysława Żmudę, w której zagrał cztery razy. Wydawało się że na Konwiktorskiej zakotwiczy na dłużej, ale jak już wspomnieliśmy Polonia zaczęła się sypać. Wielu zawodników poszukało sobie miejsca w innych klubach.
O przeprowadzce myślał też Buśkiewicz. Jego sprawy wziął w swoje ręce Jarosław Kołakowski, znany menedżer, były rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Zdrowotne kłopoty
Na początku lipca ubiegłego roku Buśkiewicz zjawił się wraz z Kołakowskim w Zabrzu. Ostateczna rozmowa tego ostatniego z prezesem Górnika Zbigniewem Koźmińskim było krótka i rzeczowa. Obaj panowie doszli do porozumienia i Paweł podpisał kontrakt z czternastokrotnym mistrzem Polski do 30 czerwca 2006 roku. Miał jednak pecha. Wkrótce zaczęły się jego kłopoty z przepukliną. Nie było rady musiał się poddać zabiegowi, który przeprowadzono w klinice w Bochum. W zasadzie całą jesienną rundę pauzował. Kurował się i dochodził do pełni formy. - Inaczej wyobrażałem sobie moją grę w Górniku. No cóż, stało się. Przekonałem się, że zdrowie jest rzeczą najważniejszą - zapewnia Buśkiewicz.

Historyczna bramka
W ostatnim meczu jesiennej rundy (22 XI 2003) do Zabrza przyjechała drużyna Polonii. Buśkiewicz w pierwszej połowie usiadł na ławce rezerwowej Górnika. Niby był spokojny, ale wewnątrz coś się w nim kotłowało. Chciał koniecznie zagrać. W przerwie w szatni usłyszał od trenera Waldemara Fornalika kojące słowa: wchodzisz na boisko za Felipe. W ten sposób od 46. minuty Paweł grał przeciwko swojej dawnej drużynie. Wkrótce, bo w 54. min. po dokładnym podaniu Ace Stojkova zdobył bramkę dla zabrzan, która jak się potem okazało zapewniła Górnikowi zwycięstwo 1: 0. Na ławce polonistów powstała konsternacja. Trener Chrobak, który pamięta Buśkiewicza jeszcze z juniorów, na pomeczowej konferencji prasowej powiedział:
- Trochę żal, kiedy nasz były zawodnik strzela Polonii bramkę, ale takie jest życie - komentował Chrobak.

Piejąca nagroda
Buśkiewicz tradycyjnie otrzymał koguta za zdobycie bramki od wielkiego kibica Górnika, Stanisława Sętkowskiego. Jest to, jak na razie, jego jedyny gol w ekstraklasie. Ma jednak nadzieję, że wkrótce będzie ich znacznie więcej. Aktualnie mieszka w Katowicach, gdzie wynajmuje mieszkanie w jednej z południowych dzielnic tego miasta. Do Zabrza na treningi i mecze dojeżdża fiatem bravo.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]