Stadion Górnika najwyżej za 200 mln zł

Czy budowa nowego stadionu Górnika Zabrze, która ma pochłonąć 200 mln złotych, rozpocznie się zgodnie z planem?
Prezydent miasta na razie przyszłorocznej daty nie zmienia, ale przyznaje, że jej dotrzymanie będzie ogromnym finansowym wysiłkiem dla miejskiego budżetu. 

- Montaż finansowy budowy stadionu jest karkołomny - mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

I wylicza, że miasto jest już w trakcie realizacji kilku gigantycznych inwestycji: modernizacji kanalizacji, budowy Drogowej Trasy Średnicowej, przebudowy ronda na os. Kopernika czy remontu filii AWF-u.
Co gorsza, tylko w tym roku do kasy Zabrza wpłynie ponad 20 mln zł mniej. A jeśli dołożyć do tego brakujące 40 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków i opłat lokalnych, to na początku przyszłego roku może się okazać, że na tę potężną inwestycję Zabrza nie stać.

Radny Borys Budka uważa, że budżet miasta nie udźwignie budowy stadionu i potrzebna jest współpraca z prywatnym partnerem.

- Niestety, do dziś nie przedstawiono żadnego realnego planu finansowania tej inwestycji. Co więcej, wybudowanie stadionu to nie wszystko, należy go jeszcze utrzymać - mówi Borys Budka.

- Przebudowa stadionu Górnika nie jest fanaberią, tylko koniecznością, bo niebawem może się okazać, że obiekt nie spełnia warunków do rozgrywek ekstraklasy - ripostuje prezydent Zabrza, która głęboko wierzy, że Górnik powróci do rozgrywek na najwyższym w Polsce poziomie.

Przypomnijmy, że umowę projektową przebudowy stadionu Górnika Zabrze władze miasta podpisały kilka miesięcy temu. Teraz firmy tworzą projekt budowlany i kosztorys nowego obiektu przy Roosevelta. Mogą zaproponować swoje rozwiązania, ale na wszystko muszą wyrazić zgodę władze Zabrza. Jako inwestor miasto stawia kilka warunków. Przede wszystkim nowy stadion Górnika ma powstać przez rozbudowę obecnego, pomieścić 31 tys. kibiców, mieć zadaszenie i podświetlenie, a cała inwestycja musi się zamknąć w kwocie 200 mln zł.

- Firma pokusiła się o wstępny projekt i kosztorys, ale jest on dalece niedoskonały, więc od razu zastrzegliśmy, że musimy się zmieścić w kwocie 200 milionów - podkreśla prezydent Mańka-Szulik.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]