Czekali dwadzieścia miesięcy

Prawdopodobnie jeszcze do końca sierpnia pojawią się w Zabrzu nowi gracze. Może z Krakowa, może z południa Europy. Wielkie testowanie odbędzie się już dziś.
Za Górnikiem wymarzony start na boiskach pierwszej ligi. Jeszcze kilkanaście dni temu wszyscy w ciemno wzięliby sześć punktów zdobytych w dwóch pierwszych kolejkach, tym bardziej, że Wisła Płock jest jedną z tych drużyn, które przed sezonem były widziane w gronie kandydatów do awansu. Pokonanie jej na wyjeździe musi pozytywnie wpłynąć na jedenastkę z Roosevelta. W końcu jest to pierwsza ligowa wygrana zabrzan poza Śląskiem i Zagłębiem od blisko dwóch lat! Co ciekawe, obecnie zabrzanie notują zdecydowanie lepszy start w lidze niż 31 lat temu, kiedy ekstraklasę pożegnał zespół Szołtysika czy Gorgonia. Po dwóch meczach Górnik miał na koncie jedną wygraną.

Kulig mile widziany

W poprzednim sezonie Górnik na wyjazdach grał katastrofalnie. Wygrał tylko raz, w prestiżowych derbach z Ruchem na Stadionie Śląskim. Sezon wstecz wygrywał w Bytomiu (pamiętna bramka Tomasza Hajty z 55 metrów), w Wodzisławiu oraz Sosnowcu. I w Łodzi z ŁKS-em, 20 października 2007 roku po bramce Tomasza Zahorskiego. Do czasu poniedziałkowego sukcesu w Płocku to ostatnia wygrana odniesiona dalej niż 50 kilometrów od Zabrza.

Piłkarze wrócili z Płocka o czwartej nad ranem i jeszcze we wtorek mieli odnowę. Na treningu pojawił się obrońca klubu Wigry Suwałki, 23-letni Tomasz Bajko. Nie jest jednak tajemnicą, że klub chętnie widziałby na treningu Przemysława Kuliga, prawego obrońcę Cracovii, który nie mieści się obecnie w ligowej „osiemnastce” klubu z Krakowa. Zabrzanie interesują się nim od kilku tygodni i jeżeli z Cracovii pojawi się sygnał, że Kulig może opuścić klub za darmo, wówczas już następnego dnia może pojawić się w Zabrzu. Nie można zresztą wykluczyć, że przy korzystnym zbiegu okoliczności piłkarz już w niedzielę zagrałby z GKS-em Katowice. Dziś tak naprawdę wszystko zależy od stanowiska „Pasów”. Kulig miałby zająć miejsce kontuzjowanego Mariusza Gancarczyka, który jeszcze kilka tygodni będzie poza grą. W Płocku na tej pozycji grał Adam Danch, ale bardziej z konieczności niż naturalnych predyspozycji.

Pomoc z Bałkanów

To nie koniec ewentualnych wzmocnień Górnika. Być może już dziś pojawi się na treningu środkowy pomocnik z byłej Jugosławii, mający za sobą grę w lidze francuskiej, a nie jest tajemnicą, że zabrzanie na nadmiar kreatywnych graczy w linii środkowej nie cierpią. Ostatni dzień z kolei będą sprawdzani Ensar Arifović i niemiecki napastnik Christian Henel. Jeden z nich może liczyć na angaż w Górniku i z informacji "Sportu" wynika, że bliższy tego jest Niemiec. Arifović bardzo chciałby w Górniku grać, ale po tym, co do tej pory pokazuje na treningach, jego notowania wśród trenerów są bardzo słabe. Tymczasem nawet postronni obserwatorzy zajęć są zdania, że Henel jest piłkarzem, który do gry ofensywnej drużyny mógłby wnieść sporo ożywienia. Wśród sprawdzanych dziś w „gierce” będzie też piłkarz z Ghany mający jednak szwajcarskie obywatelstwo, o swojskim nazwisku... Rak. Nie ma już natomiast na Roosevelta Makisa Daniłowa.

Generalnie Górnik szuka wzmocnień na pozycjach, które już latem wydawały się najsłabiej obsadzone. Prawy obrońca, środkowy pomocnik, napastnik... W Płocku debiutował w Górniku - po czterech latach przerwy - Michał Karwan, a w niedzielę pierwszy raz na boisko powinien wyjść Alesz Besta. Czech dziś wraca do Zabrza z Pragi i zaczyna przygotowania do meczu z GKS-em. Na boisku zajmie miejsce u boku Przemysława Pitrego, który nie dość, że strzelił Wiśle piękną bramkę, to jeszcze rozegrał jedno z najlepszych spotkań od chwili pojawienia się w Zabrzu. Zakładając, że Ryszard Komornicki chce grać systemem 4-4-2, duet napastników powinni tworzyć właśnie Pitry z Bestą.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]