Forum
 

Już w domu

Piłkarze Górnika zakończyli tygodniowe zgrupowanie w Dzierżoniowie. Bilans? Cztery rozegrane mecze, w tym dwa zremisowanie i dwa przegrane. I strata kapitana zespołu, Adama Banasia, który na początku tygodnia zerwał ścięgno Achillesa, a dziś jest już po operacji. Na zakończenie pobytu na obozie, drugi skład zabrzan przegrał mecz z czeskim drugoligowcem, jedenastką Hradec Kralove. Wynik spotkania został ustalony już w jedenastej minucie meczu. Górnik zagrał słabo. Najgroźniejszą sytuacją był strzał Dariusza Kołodzieja w słupek. Jeszcze raz się potwierdziło, że na dziś kadra spadkowicza to 13-14 piłkarzy spełniających wymagania pierwszej ligi.
W defensywie Górnika Ryszard Komornicki zaczyna mieć spory problem. Od biedy jest w stanie zebrać czterech defensorów, pod warunkiem, że przekwalifikuje na środkowego Adama Dancha. W przeszłości grał już na tej pozycji. Prawa strona to niedoświadczony Mariusz Gancarczyk, a lewa ktoś z... trio Magiera-Marciniak-Papeczkys ze wskazaniem na pierwszego. Niespodziewanie to lewa obrona stała się w Górniku najlepiej - przynajmniej ilościowo - obsadzoną pozycją. Duet Pazdan-Danch ma sporo atutów piłkarskich, ale trudno nie zauważyć, że przynajmniej jeden z pary stoperów powinien mieć choćby 180 cm wzrostu...
Adam Banaś może wrócić na boisko na początku października, w obwodzie jest Marek Krotofil, bardzo chwalony były gracz Gwarka Zabrze, ale on też jest po zabiegu i może grać najwcześniej za miesiąc. Poza tym jest absolutnym nowicjuszem, w seniorskiej piłce nie zagrał żadnego poważnego meczu. Ta wyliczanka najlepiej wyjaśnia dlaczego Górnik ustalił za Adama Banasia cenę zaporową, której nie byłby w stanie zapłacić żaden polski klub.
Nic też dziwnego, że gdyby nie doszło latem do żadnych wzmocnień, kolejny wariant zakłada przesunięcie do obrony Pawła Strąka. Wiosna w wielu meczach symbol słabości Górnika, w sparingach radzi sobie bardzo przyzwoicie i na dziś wygrał z Danchem walkę o miejsce w środku pola. W każdym razie każde rozwiązanie to raczej łatanie dziur niż pomysł na solidną obronę. To wszystko bez przymusowych przerw w grze, spowodowanych kontuzjami lub kartkami, który przecież wykluczyć nie można.
Łatana obrona to jeden problem, braki w ataku to kłopot nie mniejszy. Co prawda na początku okresu przygotowawczego Górnik strzelił w dwóch kolejnych po siedem goli, ale wtedy grał z zespołami niższych lig. Potem? Kiedy na boisko wychodził pierwszy skład to strzelił dwa gole w trzech meczach. Jednego z Zagłębiem Sosnowiec i jednego z Koroną Kielce. Spotkanie z Ruchem zakończyli zabrzanie bez zdobytej bramki. Tylko raz trafił do bramki nominalny napastnik, w tym wypadku Przemysław Pitry (z Koroną).
Komornicki chce grać dwójką piłkarzy z przodu. Nominalnie mają to być Pitry i nieco cofnięty, często operujący poza polem karnym Robert Szczot. Poza tym Dawid Jarka, który po raz kolejny przegrywa walkę o miejsce w składzie i może mieć jesienią problem z grą. Listę zamyka młody Robert Trznadel, nawet chwalony za postawę na boisku. On jednak też w dorosłej piłce na dobrą sprawę nie zagrał jeszcze poważnego meczu.
Obecny Górnik, na dwa tygodnie przed inauguracją ligi, to solidny bramkarz, przyzwoicie wyglądająca druga linia i dwie formacje, które przypominają minę. Oczywiście sytuacja może ulec zmianie po powrocie do zdrowia Tomasza Zahorskiego, Damiana Gorawskiego i wspomnianego Banasia, ale każdy z nich będzie musiał mieć trochę czasu, by wrócić najpierw do zdrowia, a potem do formy. Tymczasem Górnik, jeżeli chce walczyć o awans, czasu nie ma. Już raz i to wcale nie tak dawno, obudził się zimą, czyli w połowie rundy, co zakończyło się sportową katastrofą.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online