Pytania do lustra

Grudniowa feta z okazji 60-lecia Górnika Zabrze była wielka i przesycona optymizmem.
Wspomnienia wspaniałych chwil przeplatały się ze snami o potędze. Budżet zasobny, pozwalający na dostatnie życie i obfite zakupy, fantastyczni kibice... Ale uosobieniem pewności jutra był trener Henryk Kasperczak, którego uczestnicy obchodów powitali owacją na stojąco, spijając z jego ust każde słowo, nawet najbardziej banalne. Dziś Kasperczak stał się uosobieniem klęski i obiektem smutnego - krążącego po internecie - skojarzenia. Co łączy Benedykta z Henrykiem? Ano rzymska liczba – XVI.

W sporcie z założenia jest tak, że nieustannie krąży się między niebem a piekłem. Mówiąc bardziej wprost, sukces od klęski dzieli wyjątkowo niewielka przestrzeń. To dlatego Henry z guru, uzdrowiciela i zbawcy, w ciągu kilku miesięcy został przekwalifikowany na głównego winowajcę degradacji Górnika.

Szkoleniowiec ten zapewne bardzo źle teraz śpi. Każdy by źle spał na jego miejscu. Mieć do dyspozycji wszystkie dostępne w danym czasie i miejscu instrumenty, w tym również finansowe, ogromne pokłady zaufania ze strony otoczenia (piłkarzy, działaczy, kibiców), święty spokój w konstruowaniu strategii i taktyki - i wszystko to zaprzepaścić… Taka świadomość musi cholernie ciążyć. A przynajmniej powinna ciążyć i prowokować stawianie pytań.

Zdroworozsądkowo rzecz ujmując, najważniejsze z nich powinno zostać zadane własnemu odbiciu w lustrze i brzmieć następująco: „co i w którym momencie spieprzyłem?”. A następnie: „czy powinienem w Zabrzu pozostać?”. I dalej: „czy jest we mnie dość mocy i niezachwianej pewności, że przeprowadzę ten klub z powrotem z piekła do nieba?”. Pytania niby proste, ale odpowiedzi już niekoniecznie. I nie mogą się sprowadzać do przekonania, że „…kontrakt rzecz święta”. Jest to, z jednej strony, kwestia uczciwości wobec tysięcy zwolenników Górnika, a z drugiej, kwestia uczciwości wobec samego siebie.

autor: Andrzej Grygierczyk / SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]