Śląska solidarność?

Górnik spadł z ligi zasłużenie. Kibice na boisku nie grają, a kiedy nie ma umiejętności, pomysłu, napastników i pary w nogach, to nawet doping 20000 ludzi nie wystarczy do utrzymania ekstraklasy. Po 30 kolejkach nie można być przypadkiem na ostatnim miejscu. I przedostatnim, więc nieprzypadkowo mecz Cracovii z Górnikiem - grany tydzień temu - był tak beznadziejnie słaby.

Górnik degradację zawdzięcza sobie. Źle wydano zainwestowane pieniądze, postawiono nie na tych ludzi. Dziś powinni uderzyć się w pierś przede wszystkim były prezes i obecny trener, a więc osoby najbardziej odpowiedzialne za personalny dobór drużyny i wydawanie pieniędzy hojnego, może nawet zbyt hojnego właściciela. Niestety, nie znającego się na piłce, co drogo kosztuje. Powinna uderzyć się też spora część piłkarzy, bo mam wątpliwości, czy wielu z czystym sumieniem może powiedzieć: „więcej nie potrafiłem”.

Spadek legendy jest faktem. Paradoks polega na tym, że fuksami ratował się klub, kiedy było w nim biednie, a zleciał gdy pojawiła się kasa i odważne deklaracje. Płakanie nad rozlanym mlekiem nie ma sensu. Trzeba wyciągać wnioski i zatrudnić nie kolejnych piłkarzy z ławki rezerwowych austriackich średniaków, tylko trzeźwo myślących, najlepiej byłych zawodników Górnika z pomysłem na klub. Pomysłem, którego zabrakło. To śmiech historii, że do spadku klubu przyczynili się, wygrywając mecze z Górnikiem, Michał Probierz, Jan Urban czy Jacek Grembocki, a Jerzy Brzęczek, w Zabrzu Kasperczakowi zimą niepotrzebny, świętuje utrzymanie z Polonią Bytom.

Tytułowa śląska solidarność? Ktoś wymyślił kilka dni temu, że pięć klubów robi wszystko, by żaden z nich nie spadł. Ostatnia kolejka nieco zweryfikowała taki pogląd. Odra przegrała w Gdyni, a gola na 1-2 straciła, kiedy wiedziała, że nie może już spaść. Piast mecz z Lechią oddał praktycznie bez walki. Niech będzie, że rywale byli po prostu lepsi, a pewni utrzymania w lidze gracze obu śląskich drużyn myślami byli już na wakacjach. Ich prawo.

autor: Dariusz Czernik / SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]