Nadzieja ma skośne oczy

- Jak byłem mały, trenowałem kendo. Ostatecznie wybrałem piłkę i nie żałuję - zdradza nowy napastnik Górnika Zabrze, Kimitoshi Nogawa.
Uśmiechnięty, wesoły i trochę samotny. Kimitoshi Nogawa (20 lat) w Polsce jest dopiero od dziesięciu dni. Słabo zna angielski, po polsku na razie mówi tylko: cześć. 
- Musi się uczyć naszego języka - twardo stawia sprawę trener zabrzan, Waldemar Fornalik.
Nogawa się uśmiecha. Jak rozkaz, to rozkaz! Powoli zaczyna przyzwyczajać się do naszego kraju. Pierwsze dni pobytu w Polsce spędził w Krakowie.

- Bardzo mi się podobało - opowiada. - Wawel i sukiennice. Teraz jestem już w Zabrzu. Na początku mieszkałem w hotelu. Miałem fajnie, bo nie musiałem się martwić o robienie jedzenia.

Od dwóch dni 20-letni napastnik mieszka już sam w dwupokojowym mieszkaniu. Do stadionu ma 10 minut piechotą. - Na tyle blisko, abym nie zabłądził - śmieje się.

Teraz, niestety, śniadania musi sobie przygotowywać jednak sam.

- To nie jest takie trudne - tłumaczy powoli. - Bułki, żółty ser, jajka i szynka. Macie bardzo dobrą szynkę - podkreśla. - Nie wybrzydzam. Obiady i kolacje jem w kawiarni klubowej przy stadionie. Tu wszystko mi smakuje. Najbardziej spaghetti z sosem, które przyniósł Marek Koźmiński.

Piłkarz nie spróbował jeszcze tradycyjnej śląskiej kuchni. Nie zdążył jeszcze posmakować śląskich klusek z roladą i modrą kapustą. Na to przyjdzie czas. Nie tęskni natomiast zbytnio za kuchnią japońską.

- Bardziej za rodziną - dodaje. - W środę dzwoniłem do domu. Rodzice i starszy brat mieszkają w Wakayamie, to godzina drogi od Osaki. Siostra uczy się w Tokio. Teraz muszę sobie kupić telefon i częściej będę dzwonił do rodziny. Stanę się bardziej niezależny.

Oprócz samotności doskwiera mu też zimno. W Japonii są zimy, ale nie tak ostre jak w Polsce. Poza tym, jak podkreśla, w Wakayamie jest bardzo ciepło. W Brazylii, gdzie występował w Atletico Londrino, było zdecydowanie cieplej niż tu.

- Muszę więcej biegać i ruszać się na treningach, aby się szybciej rozgrzać - mówi Nogawa, który wedle oceny trenera Fornalika może być jednym z najszybszych piłkarzy w Górniku. - Nieźle przebiera nogami - śmieje się trener Górnika.

Dla wielu kibiców przyjazd Nogawy do Zabrza był sporym zaskoczeniem. Japonia kojarzy się bardziej ze sportami walki niż z futbolem. Zresztą Kimitoshi jako mały chłopiec trenował kendo. Ostatecznie wybrał jednak piłkę i dziś nie żałuje.

- Chciałbym zrobić karierę - zdradza. - Może nawet taką jak Hidetoshi Nakata z Bologny. Dlatego chciałem grać w Europie. Brazylia jest fajna, ale tutaj jest jednak więcej znanych klubów, w Europie grają najlepsi piłkarze. Może i ja będę kiedyś sławny.

źródło: Super ExpressRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]