Klasyk numer dwanaście

Dziś o godzinie 16, na boisku przy ulicy Bukowej, sędzia Jacek Granat da znak do rozpoczęcia meczu 1/16 finału Pucharu Polski pomiędzy GKS Katowice i Górnikiem Zabrze.
Starcia tych dwóch drużyn zaliczane są do wielkich derbów regionu, a kibice mogli się już za nimi stęsknić - po raz ostatni do bezpośredniej konfrontacji doszło w sezonie 2004/05. 

- Nikt nie musi nas dodatkowo mobilizować. Na takie mecze wychodzi się po to, żeby dać z siebie wszystko - zapewnił kapitan GieKSy, Krzysztof Markowski.

Chociaż przez wiele klubów Puchar Polski jest traktowany po macoszemu, to dla Górnika te rozgrywki mają spore znaczenie. Piłkarze, którzy zaliczyli fatalny początek w ekstraklasie i zamykają jej tabelę, mają dwie możliwości, by po zakończeniu sezonu otrzymać sto procent wywalczonych przez siebie premii: albo zajmą w lidze miejsce w czołowej piątce, albo zdobędą krajowe trofeum.

- Puchar Polski jest dla nas ważny - zapewnia trener Henryk Kasperczak. - To dla nas także okazja, żeby przełamać ostatnią kiepską serię, a takie zwycięstwo może podbudować drużynę - dodaje szkoleniowiec Górnika, dla którego będzie to drugi mecz w tej roli.

Spotkanie, które zostało już ochrzczone Śląskim Klasykiem, ma być pucharowym odpowiednikiem Wielkich Derbów, w których wiosną w ekstraklasie zmierzyły się chorzowski Ruch właśnie z Górnikiem.

- Mam nadzieję, że obie drużyny już wkrótce zagrają ze sobą także o punkty - mówi Tomasz Prasnal, który przed przyjściem na Bukową występował na Roosevelta. Nie wiadomo jednak, czy wybiegnie dziś na murawę ze względu na drobną kontuzję. W zespole gości natomiast na stłuczony bark narzeka Willy Rivas.

- Wszyscy palą się do gry, emocje są gwarantowane, nikt nie będzie pilnował wyniku - zgodnie zapewniają Kasperczak i nowy trener GKS, Adam Nawałka.

Gospodarze apelują, aby kibice Katowic przyszli na mecz w żółtych koszulkach, podobnie jak miało to miejsce podczas spotkania barażowego o awans do III ligi z BKS Bielsko.

W Pucharze Polski GKS i Górnik zmierzyły się ze sobą jedenastokrotnie. Obie ekipy triumfowały po pięć razy, raz padł remis ze wskazaniem na zabrzan, którzy byli wówczas górą w rzutach karnych.

Ten ostatni element pucharowego krajobrazu nieco mąci nastroje katowiczan. Na Bukowej - wbrew pierwotnym planom - nie ma bowiem sztucznego oświetlenia i już druga połowa sobotniego meczu z Dolcanem przypominała wyścig z nadciągającą ciemnością. Dogrywka i konkurs jedenastek mogłyby stanowić więc spory problem. Piłkarze obu drużyn zapowiadają jednak, że rozstrzygną sprawę w ciągu 90 minut...

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online