Wielkie derby Śląska mogą być wizytówką naszego regionu

Tylko kilkaset biletów pozostało jeszcze do sprzedaży na wielkie derby Śląska. Na stronach internetowych Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze trwa odliczanie sekund dzielących nas od pierwszego gwizdka sędziego. Zaplanowany na 2 marca na godz. 16.00 mecz dwóch najbardziej utytułowanych polskich drużyn (oba kluby mają na koncie po 14 tytułów mistrza kraju) zgromadzi na trybunach 41 tysięcy widzów. W niedzielę na Stadionie Śląskim padnie rekord frekwencji Orange Ekstraklasy!

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z wagi niedzielnego wydarzenia. Wszak wielkie derby Śląska mogą stać się jedną z wizytówek naszego regionu.

- Spotkałem się z fanami obu drużyn i tłumaczyłem im jak ważny jest ten mecz dla obu klubów, Stadionu Śląskiego i całej naszej piłki. Zarówno kibice Ruchu, jak i sympatycy Górnika zadeklarowali, że zrobią wszystko, by na trybunach było spokojnie, a derby były prawdziwym piłkarskim świętem - powiedział dyrektor Stadionu Śląskiego Marek Szczerbowski.

- Zrobimy wszystko, żeby to było święto dla Śląska. Doskonale zdajemy sobie sprawę jak wiele możemy w niedzielę ugrać dla siebie, dla klubu czy dla stadionu. Po takim meczu Ruch może zyskać sponsora, a Śląski może zostać jedną z aren Euro 2012. Dlatego postaramy się, żeby na trybunach panował spokój - powiedział "Hetman", jeden z przywódców chorzowskich kibiców.

Mobilizacja przed derbami panuje także w Zabrzu. Kibice Górnika dostali od gospodarzy 12.500 biletów na ten mecz i rozeszły się one błyskawicznie. Sporo fanów drużyny trenera Ryszarda Wieczorka, chcąc koniecznie obejrzeć to spotkanie, kupiło bilety, za pośrednictwem internetu bądź bezpośrednio w chorzowskim klubie, na sektory sympatyków Ruchu. Wszyscy oni mają nadzieję, że już po wejściu na stadion zostaną przepuszczeni do sektorów przydzielonych dla gości.

- Wszyscy chcą, żeby derby przebiegały w fajnej atmosferze, bo wiadomo, że wiele od tego zależy. Chcemy, żeby było to najlepsze widowisko sportowe w lidze. Bezpieczne derby to także szansa dla Śląskiego na Euro 2012, więc nie przewidujemy w Chorzowie żadnych zadym. My postaramy się zadbać o porządek w naszych sektorach, ale wiele zależeć też będzie od postawy ochrony i policji - stwierdził jeden z szefów zabrzańskiego stowarzyszenia kibiców, który prosił o nie podawanie jego imienia i nazwiska.

Kibice Górnika sami organizują sobie transport na derby do Chorzowa. Wynajęli kilka specjalnych pociągów, które w niedzielę wyruszą z dworca w Zabrzu do stacji Katowice Załęże, skąd na Stadion Śląski przewiezieni zostaną autobusami. Działacze klubowi apelują, aby ze względów bezpieczeństwa jak najmniej osób zdecydowało się na podróż do Chorzowa własnymi samochodami.

Derbowa gorączka narasta także wśród piłkarzy obu śląskich zespołów.

- Do meczu z Zagłębiem Sosnowiec mieliśmy zakaz rozmawiania w szatni na temat derbów, ale teraz myślimy już tylko o spotkaniu z Górnikiem. Im bliżej będzie tego pojedynku, tym atmosfera będzie coraz bardziej gorąca, bo to będzie przecież wydarzenie bez precedensu w najnowszej ligowej historii - powiedział kapitan Ruchu Wojciech Grzyb.

- To rzeczywiście będzie bardzo prestiżowe spotkanie, choć do zdobycia są w nim tylko i aż trzy punkty. Sam wiele razy grałem już przy takiej widowni, ale dla kilku moich młodszych kolegów będzie to nowe doświadczenie. Wielka piłka na tym jednak polega, że na stadionie są tłumy kibiców i na trybunach panuje wspaniała atmosfera. Trzeba wytrzymać psychicznie napięcie towarzyszące takiej konfrontacji - zauważył kapitan Górnika Zabrze Jerzy Brzęczek, który po przeziębieniu powoli wraca do zdrowia i na niedzielny mecz powinien być już w pełni sił.

W zabrzańskiej drużynie zabraknie natomiast innego doświadczonego zawodnika - Tomasza Hajto, który w spotkaniu z Lechem otrzymał kolejną żółtą kartkę. - Nie zagram w meczu na który przyjdzie ponad 40 tysięcy widzów. Wielka szkoda - kręci głową Hajto.

Osłabiony w derbach będzie również Ruchu, któremu z powodu kartek także wypadł ze składu podstawowy obrońca - Ariel Jakubowski.

Dodatkową atrakcją wielkich derbów Śląska będzie koncert Dody. Jej przedmeczowy występ na pewno rozgrzeje fanów obu zespołów przed czekającą ich w niedzielę piłkarską ucztą.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]