Najtrudniej przejść przez miedzę

Mam nadzieję, że kibice będą wyrozumiali. Zmiany klubów są częścią naszego życia, ale wiem, że transfery między naszymi klubami wywołują dodatkowe emocje - mówił po swoim pierwszym, na razie sparingowym, występie w koszulce Górnika Zabrze Tomasz Balul, do niedawna zawodnik chorzowskiego Ruchu. 

23-letni obrońca zdaje sobie sprawę, że oba kluby, stanowiące piłkarskie legendy naszego regionu, od zawsze rywalizowały o rząd kibicowskich dusz, a zmiana miejsca zatrudnienia z Cichej na Roosevelta, stanowi przedmiot gorących dyskusji. W Zabrzu nie będzie jednak osamotniony - podobną drogę pokonali już przecież Sławomir Jarczyk i Dawid Bartos. Ten pierwszy po drodze zaliczył jednak półtoraroczną przygodę z Polonią Warszawa i Podbeskidziem Bielsko-Biała, natomiast Bartos, podobnie jak Balul, trafił do Górnika bezpośrednio z Ruchu.

- Otrzymałem taką propozycję i chciałem z niej skorzystać. W Ruchu nie grałem za wiele, w Zabrzu chciałbym powalczyć o miejsce w składzie i zagrać w ekstraklasie - deklaruje Balul.

W rundzie jesiennej trener Marek Wleciałowski posyłał go do boju czterokrotnie, w tym tylko dwa razy trzymał go na boisku przez całe 90 minut.

- W Zabrzu szukają obrońców, wiem, że jesienią często narzekano na grę tej formacji, w dodatku teraz odszedł Jan Cios. Może to wszystko pomoże mi w przebiciu się do składu - zastanawia się piłkarz, który w przyszłym tygodniu ma podpisać umowę z Górnikiem.

Trzech muszkieterów z Chorzowa to już mocna grupa, ale swoją reprezentację ma także GKS Katowice. Na Bukowej grali przecież i bramkarz Mateusz Sławik, i pomocnik Krzysztof Bukalski, i napastnik Tomasz Moskal.

- Przy przekraczaniu "miedzy" rzeczywiście towarzyszyły mi pewne obawy, ale okazało się, że żadne przykrości mnie nie spotykały. Kibice nie raz pokazali, że wspierają mnie w trudnych chwilach, a ja staram się im odwdzięczyć dobrą grą. Podobnie było w Katowicach, zresztą tam nasi fani też wiedzieli, że odchodzimy z zespołu głównie ze względu na sytuację klubu i potrafili nas zrozumieć - wspominał bramkarz, który swoją grą błyskawicznie zyskał sympatię kibiców Górnika, ale jednocześnie dostarczył powodów do dumy fanom z Bukowej.

Niezwykłą drogę, świadczącą o tym, że taki scenariusz nie jest wyjątkiem, a regułą, i że obawy piłkarzy na szczęście nie mają pokrycia w rzeczywistości, pokonał Piotr Lech. Obecny bramkarz Bełchatowa jest jedynym piłkarzem w historii, który zaliczył cały magiczny śląski trójkąt. Najpierw z Ruchu Chorzów przeniósł się do GKS Katowice, a potem z GKS do Górnika Zabrze.

O swoich sympatiach piłkarze zazwyczaj wypowiadają się ostrożnie, ale Sławik, Balul i inni, dając z siebie wszystko w barwach, dla których grają, z pewnością kibicują też swoim poprzednim drużynom.

- Kiedyś Śląsk miał w ekstraklasie kilka drużyn. Na pewno byłoby wspaniale, gdyby ta sytuacja znów miała miejsce, bo derby w tym regionie mają niepowtarzalny smak - przyznał kiedyś Sławik.

I trudno nie przyznać mu racji...

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]