Spartanin w Górniku

Andrzej Cieślik (fot. Dziennik Zachodni)Nie znosi bezczynności. Musi ciągle coś załatwiać, wtedy czuje się jak ryba w wodzie. Nie uchyla się od odpowiedzialności. 49-letni Andrzej Cieślik, bo o nim mowa od trzech miesięcy jest wiceprezesem Górnika Zabrze. 

Do momentu, gdy Rada Nadzorcza SSA Górnik wybrała na prezesa Eugeniusza Postolskiego, był przez krótki okres prokurentem klubu. Obaj przejęli Górnika w dramatycznej sytuacji. Znowu nad czternastokrotnym mistrzem Polski pojawiły się czarne chmury. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji spółka z o.o. w Zabrzu pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw eksploatacji obiektów sportowych. Jednym z nich jest stadion przy ulicy Roosevelta, na którym grają piłkarze Górnika.

- Zdaję sobie sprawę, że przede mną jest ogrom zadań. Staramy się z prezesem Postolskim, władzami miasta, ludźmi, którym nie jest obojętny los klubu, aby o Górniku znowu było głośno, jak za dawnych dobrych lat - twierdzi Cieślik.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Bytomiu i Wydziału Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Opolskim. W Opolu na wspomnianym uniwersytecie skończył także Podyplomowe Studium Informatyki Menedżerskie doświadczenie zdobywał prowadząc własną firmę.

Sport od dawna jest jego pasją. Uprawiał lekkoatletykę. Pierwsze kroki na bieżni stawiał w Górniku Biskupice, klubie znajdującym się na terenie dzielnicy, z której pochodzi. Będąc uczniem Technikum Gazowniczego, zapisał się do sekcji lekkoatletycznej Górnika Zabrze. Przez pięć lat uprawiał biegi krótkie. Z dumą wspomina biegi ze Zbigniewem Jaremskim, srebrnym medalistą olimpiady w Montrealu w 1972 roku w sztafecie 4 400 m. Mile utkwił mu w pamięci Hubert Gralka, ówczesny wiceprezes Górnika do spraw lekkiej atletyki.

W 1989 roku związał się ze Spartą Zabrze, klubem wielce zasłużonym, z którego wywodzi się wielu znakomitych piłkarzy, jak Jerzy Gorgoń, Ryszard Cyroń, Ireneusz Lazurowicz, Joachim Hutka, Bernard Jarzina.

- Ze Spartą czuję się wyjątkowo emocjonalnie związany. Tutaj przywoziłem na treningi moich dwóch synów, najpierw starszego Oktawiusza, który dzisiaj ma 28 lat, a potem młodszego obecnie dziewiętnastoletniego Mateusza. Obaj grali w tym klubie w piłkę. Z dalszego uprawiania futbolu wyeliminowały ich kontuzje - mówi Cieślik.

W Sparcie przeszedł wszystkie szczeble kariery działacza: od kierownika drużyny poprzez kierownika sekcji piłki nożnej, wiceprezesa klubu do prezesa, którym jest od 1997 roku. Tropem ojca idzie Oktawiusz, który skończył AWF w Katowicach i jest w Sparcie trenerem. Mateusz w tym roku został studentem Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Bytomiu. Sportowe pasje męża i synów dobrze rozumie Ilona Cieślik, która kiedyś grała w koszykówkę w drugoligowej drużynie w Świdnicy.

Sparta, była kiedyś klubem wielosekcyjnym. Oprócz piłki nożnej można było uprawiać w niej piłkę ręczną. Teraz oprócz piłkarzy są tenisiści stołowi. Działa też sekcja wędkarska i gołębiarska. W klubowym budynku MOSiR Sparta na stadionie przy ul. Mickiewicza w Mikulczycach powstało Centrum Szkolenia Tenisa Stołowego. - Chcemy, aby Sparta była klubem rodzinnym, stąd staramy się o to, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie - zapewnia Cieślik.

Piłkarze Sparty grają obecnie w klasie okręgowej.

- Nie stać nas na stworzenie zespołu grającego w wyższej lidze. Zdecydowaliśmy się, aby szkolić jak najwięcej młodych piłkarzy i przekazywać ich do innych klubów.

Problemy z jakimi spotkał się w Górniku są inne, ale także dotykają podobnej materii. Oprócz spraw wielkich, są te proste, związane z codziennym życiem piłkarzy, które czasami szybko trzeba rozwiązać.

- Chrzest bojowy przeszliśmy z prezesem Postolskim już na samym początku naszej współpracy. Dowiedzieliśmy się, że mecz z Pogonią Szczecin zostanie rozegrany bez udziału publiczności. Postanowiliśmy stanąć na głowie, aby nie zawieść sympatyków piłki. Udało się. Dzięki pomocy władz miejskich i prezydenta Gołubowicza, zorganizowaliśmy transmisję meczu na telebimie przed stadionem. To było wielkie przedsięwzięcie logistyczne, zakończone pełnym sukcesem, z którego wszyscy bardzo się cieszyli - wspomina Cieślik.

Pracy ma sporo. W Górniku odpowiada za spawy organizacyjne. Na stadionie przy u. Roosevelta pojawia się wcześnie rano, a wychodzi czasami późnym wieczorem.

- Mozolnie krok po kroku staramy się wyprowadzać Górnika z marazmu w jakim się znalazł. Szukamy sponsorów. Kilku pozyskaliśmy. Wciąż jednak czekamy na tego głównego. Cieszymy się, że piłkarze odzyskują zaufanie kibiców. Na mecze znów przychodzi kilkanaście tysięcy fanów Górnika.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]