Pytania o nastolatka

Robert Trznadel (fot. ~drożdżal)Robert Trznadel błysnął swoim talentem już dwa lata temu. Pochodzący z Zaborza, dzielnicy Zabrza, chłopak miał wtedy czternaście lat i był najzdolniejszym piłkarzem w swojej kategorii wiekowej na Roosevelta. Rok później na treningi pierwszej drużyny Górnika zaprosił go ówczesny trener zabrzan, Marek Wleciałowski. 

Czekają na sygnał
Trznadel regularnie gra w reprezentacjach Polski, w Zabrzu występuje na boisku nawet z piłkarzami trzy lata starszymi. Nic dziwnego, że chłopakiem interesują się inne kluby. Swego czasu był na sprawdzianach w Werderze Brema, a kilka dni temu wrócił z kilkudniowych treningów we włoskiej Sienie. - Nie jest jednak prawdą, że kluby prowadzą w tej chwili jakiekolwiek rozmowy. Wiem, że Robert był we Włoszech, ale czekamy na ewentualny kontakt z ich strony – mówi prezes ASPN Górnik Zabrze, Tomasz Fatyga. – Na razie daliśmy mu zgodę na sprawdzenie się we Włoszech. Przyjechał, pojechał na zgrupowanie kadry. Nie wiem jaki będzie finał tej sprawy. Robert ponoć wypadł we Włoszech bardzo korzystnie

Najwcześniej od czerwca
Jak wiadomo szkółka piłkarska Górnika i grający w lidze klub łączy w tej chwili tylko nazwa, dlatego spółka może jedynie śledzić jak toczą się losy jednego z najzdolniejszych nastolatków Zabrza. Powinna je łączyć również kompleksowa umowa o współpracy, ale nowa nie została jeszcze podpisana i nie bardzo wiadomo na jakich zasadach zdolna młodzież, trenująca na tych samych boiskach co pierwszy zespół, miałaby trafiać do Górnika. - Biegają po tej samej trawie i jest czymś naturalnym, by grali w Górniku ligowym. Umowy jednak nie ma - dodaje Fatyga. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu szkółkę opuścił Łukasz Kanik, który został wytransferowany do Energie Cottbus. - Nie jest tak, że my nie dostrzegamy tych chłopaków - tłumaczy trener Marek Motyka. - Przecież trenuje z nami najzdolniejsza młodzież, grają ci chłopcy w sparingach, od stycznia będziemy chcieli na nich stawiać. Trznadel? To chłopak moim zdaniem absolutnie nieprzygotowany w tej chwili do gry w lidze z seniorami. Oczywiście, że go znam i śledzę jego rozwój. Tylko, że wrzucenie go do piłki seniorskiej to nie jest pomysł na dziś! A nie chciałbym, by uczył się grać w piłkę w rezerwach, czyli w B klasie - tłumaczy Motyka swoje podejście do przyszłości 16-latka. - Mam pomysł, by w czerwcu zaczął trenować z pierwszym zespołem. Czyli za pół roku. Czy to sporo czasu? Moim zdaniem nie. Ma mistrzostwa Europy, niech ten czas spędzi jeszcze w piłce młodzieżowej. Rodzice chłopaka nigdy nie pytali mnie o zdanie, nie wykazywali zainteresowania tym, czy i kiedy mógłby dostać szansę w drużynie seniorów. Szkółka jest autonomiczna, nie bardzo mam prawo się narzucać - kończy Motyka.

Kilku równie zdolnych
Trener Marian Becher, który od lat pracuje w Górniku z młodzieżą, mówi: - Robert jako młody chłopak wystrzelił spoko przed rówieśników. Teraz ten poziom się bardziej wyrównuje, ale on rozwija się prawidłowo. Każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie, trudno powiedzieć co akurat dla niego będzie najlepsze.
Prezes Fatyga pytany o Trznadla dodaje: - W Sienie pewnie nie ma szans na grę z seniorami. W Polsce? Myślę, że mógłby dostać ją dużo wcześniej. Skoro głośno mówiło się kilka lat temu o grze 16-letniego Mateusza Bukowca, to Robert też zasłużył na to, by się nim zainteresować. Nie jest jednak tak, że przerasta swoich rówieśników o klasę. Mamy kilku równie ciekawych piłkarzy. Trzeba jednak przyznać, że Robert gra z chłopakami o trzy lata starszymi i radzi sobie bardzo dobrze. We Włoszech było ponoć podobnie. Na razie był tylko na treningach, nie wiem jaka będzie jego przyszłość. W tym wieku było wiele talentów, które decyzjami dorosłych gdzieś ginęły. Nie wiem co dla niego będzie lepsze, ale im więcej spokoju, tym dla Roberta lepiej - kończy Fatyga.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]