Atak szarańczy

Stałe fragmenty to konik Marka Motyki, który wprowadził do ekstraklasy nowe pojęcia. Jego wynalazkiem jest tzw. „szarańcza”, która spada na rywali w trakcie rzutów rożnych.
Na razie „szarańcza” nie robi większej szkody, ale – jak mówi Motyka – to tylko kwestia czasu. W trakcie niedzielnego meczu zabrzan z Cracovią na trybunach pojawił się trener Groclinu Werner Liczka, który starał się rozszyfrować tajne elementy taktyki zabrzan. W sobotę oba zespoły spotkają się w Grodzisku i stałe fragmenty gry mają być atutem 14-krotnego mistrza Polski.

Nagłe olśnienie
– Marek zadziwia wszystkich trenerów i piłkarzy nowymi rozwiązaniami, ale i ja mam swoje pomysły. Nie będę jednak o nich mówił, by nie ułatwiać mu zadania. Jedno jest pewne, musimy bardzo uważać przy rogach i rzutach wolnych – śmieje się Liczka. Na grunt polski nowe rozwiązania Motyka przeniósł z ligi hiszpańskiej. – Oglądałem kiedyś na Eurosporcie gole z Hiszpanii i nagle coś mnie zadziwiło
– opowiada szkoleniowiec. – Po nietypowo wykonanym rogu, gdy piłkarze jednej z drużyn zgrupowali się wcześniej w jednym miejscu, a potem nagle wbiegli w pole karne, padła bramka. Przeciwnicy byli kompletnie zaskoczeni, długo nie mogli zrozumieć, w jaki sposób zostali wyprowadzeni w pole. To mi się tak spodobało, że zacząłem nowy pomysł stosować w Polsce.
Debiut „szarańczy” na boiskach ekstraklasy oglądaliśmy w sezonie 2002/03, gdy Motyka prowadził Szczakowiankę. Szkoleniowiec przekonał piłkarzy, by przy rzutach rożnych nie byli statyczni, lecz w sześciu, siedmiu ustawiali się przed polem karnym i wbiegali na nie całą grupę, co miało zupełnie dezorientować obrońców rywali. Hasło do ataku dawał piłkarz wykonujący róg, podnosząc w umówiony sposób rękę.
Zaskoczeni kibice mówili coś o „roju”, później „szarańczy”, porównując piłkarzy z Jaworzna do wściekłych owadów, które miały kąsać rywali.
Po Jaworznie Motyka podjął pracę w warszawskiej Polonii, gdzie swojej drużynie zaszczepił nowatorskie rozwiązania. Teraz łamią sobie nimi głowę zawodnicy Górnika. Nowe pomysły podobają się kibicom, jednak „szarańcza” jeszcze nie zaowocowała w ekstraklasie golem.

Przyjdzie czas
- I na to przyjdzie czas – uspokaja Motyka. – Jak byłem grającym trenerem Kalwarianki, udało mi się strzelić bramkę po takim zagraniu. Jak pojechałem z Polonią Warszawa do Hannoweru na mecz towarzyski, to zaskoczyliśmy Niemców właśnie „szarańczą”. Mamy pięć, sześć rozwiązań na stosowanie tego elementu i piłkarze mogą sami wybrać to, które jest najlepsze wdanej chwili.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]