Zmierzyć się z mitem

Marcin Mańka (fot. drożdżal)Odkąd Piotr Lech opuścił Górnika Zabrze, na Roosevelta brakuje specjalisty pozycji bramkarza. Zimą testowano 12 golkiperów z niższej półki, jednak wszystko na nic. Teraz trener Marek Motyka chciał pozyskać gwiazdę.
– Rozmawiałem z Radosławem Majdanem, Jakubem Wierzchowskim, Arkadiuszem Malarzem i Krzysztofem Kotorowskim. I wszyscy okazali się za drodzy. Jak przechodziliśmy do omawiania warunków, kończyli rozmowę – mówi Motyka, który doskonale zdaje sobie sprawę, że tylko fachowiec dużej klasy mógłby okazać się godnym następcą Lecha.

Wielka sensacja
Ale fachowca nie ma. Jest za to Marcin Mańka. 29-letni bramkarz dotąd nie grał w ekstraklasie, a ostatnio był zawodnikiem HEKO Czermno. – I dla niego to ostatni gwizdek. Z drugiej strony, jest w najlepszym dla bramkarza wieku. No i chodzi za mną, i mówi o tym, że Górnik to dla niego wielka szansa. Marcin Piotrkiem nie będzie, ale może pomóc sobie i drużynie – przekonuje trener.
Mańka w bramce Górnika to jednak przede wszystkim wielka sensacja. – No tak‚ bo w takim wieku debiutować w ekstraklasie to faktycznie coś dziwnego – uważa sam zainteresowany.
Mańkę w Zabrzu czekają dwa wielkie wyzwania. Po pierwsze, musi udowodnić‚ że na danie mu szansy zasłużył. Po drugie, będzie musiał zmierzyć się z mitem Lecha. Będzie musiał przyzwyczaić się do tego‚ że kibice będą go porównywać do bramkarza‚ którego nie ma od pół roku‚ ale który był przez lata liderem drużyny. – Marcin to fajny chłopak‚ ale w porównaniach z Piotrkiem nie ma szans. Lech miał w sobie to coś‚ był lekko i pozytywnie zakręcony. No i cieszył się autorytetem – stwierdza pomocnik Górnika Łukasz Juszkiewicz. A sam Mańka dodaje: – Nawet nie zamierzam walczyć z mitem Lecha. Koledzy mówią‚ że nie mam w sobie tej odrobiny szaleństwa‚ którą miał Piotrek? I dobrze. Na pewno nie będę na nikogo krzyczał. Za krótko tu jestem‚ by innych ustawiać.
Motyka mówi jednak‚ że Mańka ma szansę‚ by zdobyć taką pozycję jak Lech. – Ale nie teraz. Piotrek to wielka klasa‚ ale potrzebował lat‚ by tym kimś się stać. Mańka jest dopiero na początku drogi. Na pozycję w szatni musi pracować na boisku. Sportowo jest gotowy – zauważa szkoleniowiec i dodaje: – Już dawno był gotowy‚ ale przez długi czas nie mógł się wyrwać z Górnika Łęczna. Za dużo za niego chcieli.

Gorzej na przedpolu
A jak to jest z tą gotowością? Piłkarze Górnika zdradzają‚ że Mańka dobrze gra na linii i jest bardzo dynamiczny. Gorzej z grą na przedpolu. Jeśli Mańka nie poprawi się w tym elemencie, obrona będzie musiała grać głęboko‚ a to może być kłopot. – Faktycznie, lista zalet i wad Marcina jest chyba taka‚ ale właściwie to jego wartość poznamy w lidze. Dojdą kibice‚ meczowy stres i wtedy wszystko się okaże – podsumowuje Motyka.
– Wierzę, że Marcin sobie poradzi‚ bo to fajny i spokojny chłopak – dodaje Juszkiewicz.
– Ale ja nawet jeszcze nie wiem czy zagram. Trener mówi‚ że zagram? To dobrze‚ ale muszę cały czas uważać‚ bo koledzy depczą mi po piętach – kończy Mańka.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]