Frenkiel: Czekamy na 15 maja

Jerzy Frenkiel (fot. Dziennik Zachodni)Nie da się ukryć, że w epoce "globalnej wioski" najbardziej nieprawdopodobna plotka natychmiast nabiera mocy faktu dokonanego. Nie inaczej było w przypadku wykreowanej przez jeden z tytułów prasowych informacji o - po pierwsze - powiększeniu Orange Ekstraklasy do 18 drużyn już od sezonu 2006/2007, po drugie zaś - o nieprzyznaniu licencji na grę w niej Lechowi Poznań i Górnikowi Zabrze. O ile w przypadku poznaniaków jest to scenariusz realny, tak w kontekście kilkunastomilionowego długu, jak i planowanego "mariażu" z Amicą, o tyle strasznie "przeciekami" dotyczącymi zabrzan mocno poruszyło kibiców tych ostatnich. Nie tylko ich zresztą, ale i prezesa Jerzego Frenkiela.

Górnik - jak żaden inny klub w lidze - odkrył karty, ujawniając faktyczne zadłużenie spółki. Wynosi ono ponad 7 milionów złotych. Biorąc pod uwagę konto, kwota może odstraszać, a przede wszystkim być przeszkodą w uzyskaniu licencji na grę w lidze w nowym sezonie (pod warunkiem, że drużyna utrzyma się w ekstraklasie). 15 maja zbiera się Rada Miasta, która powinna "klepnąć" podniesienie kapitału spółki o 1,5 miliona i przejęcie nowych akcji przez MOSiR. Presja na radnych jest tak duża, że raczej zagłosują na "tak". Potem trzeba jeszcze wyłożyć kasę na stół. Przede wszystkim na uregulowanie zobowiązań z Urzędem Skrabowym i ZUS-em.

» Licencja Górnika jest poważnie zagrożona?
Jerzy Frenkiel, prezes Górnika: - Myślę, że nadal poważniej trzeba traktować opuszczenie przez nas ligę ze względów czysto sportowych. Mimo ostatniej wygranej wciąż nie jesteśmy pewni utrzymania. A co do licencji - faktycznie, na dziś nie złożyliśmy wszystkich dokumentów gwarantujących utrzymanie licencji.

» To znaczy?
- Chodzi o urząd skarbowy i ZUS. W PZPN dokumenty powinny być do końca marca, ale komisja czeka do 10 maja.

» Do tego czasu jesteście w stanie rozwiązać problem?
- To mało realne. Musielibyśmy w ciągu kilku dni spłacić około miliona złotych bądź mieć gwarancje finansowe, by dogadać się z tymi podmiotami.

» Czyli...
- Pięć dni po tym terminie najważniejszą dla przyszłości klubu decyzję mają podjąć radni Zabrza. Jeżeli podniesiony zostanie kapitał spółki, to - mam nadzieję - dojdziemy do porozumienia z ZUS, Urzędem Skarbowym i innymi wierzycielami. 10 maja w komisji raczej nie zapadnie żadna ostateczna decyzja w sprawie licencji, więc powinniśmy zdążyć. Warunek jest jeden - 15 maja musi zapaść decyzja o podniesieniu przed gminę kapitału spółki.

» Gdyby tak się nie stało?
- Lepiej o tym głośno nie mówić.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online